بالانس لاستیک چیست؟ | 7 نشانه عدم بالانس لاستیک

بالانس کردن لاستیک

فهرست محتوا

شرایط جاده‌ای که در اون رانندگی می‌کنید مدام تغییر می‌کنه و بالا و پایین میشه؛ در این شرایط اگر چرخ‌های ماشینتون بالانس نباشن کنترل و هندلینگ خودرو رو از دست می‌دید و با مشکل مواجه میشید. شما چه راننده اهل ریسک و جسوری باشید، چه همیشه با احتیاط و آروم رانندگی کنید، به مرور لاستیک‌های ماشینتون فرسوده میشن و بالانس‌شون رو از دست میدن در نتیجه بررسی این بخش از ماشین رو همیشه مد نظر داشته باشید. بالانس بودن لاستیک‌ها باعث بیشتر شدن دوام و طول عمر اونها میشه، هلندیگ و کنترل ماشین رو راحت می‌کنه. در این مطلب از «اتوآچار» به اینکه بالانس لاستیک چیست؟ و هر آنچه درباره بالانس لاستک باید بدانید می‌پردازیم.

بالانس لاستیک چیست؟

بالانس لاستیک یعنی تقسیم وزن ماشین بین هر چهار تا چرخ به طور مساوی. بالانس لاستیک یک بخش ضروری از تنظیمات ماشینه که تنظیم درست اون به حرکت متعادل و یکنواخت ماشین کمک می‌کنه. وقتی لاستیک‌ها بالانس نباشن چرخ‌ها موقع حرکت نامتعادل می‌چرخن، ماشین بالا و پایین میشه و در سرعت‌های بالاتر ممکنه لرزش داشته باشه. 

لاستیک بالانس شده

نشانه‌های عدم بالانس لاستیک

بعد از اینکه توضیح دادیم بالانس لاستیک چیست، می‌خوایم در مورد نشانه‌های عدم بالانس لاستیک هم بپردازیم. این نشانه‌ها شامل موارد زیره:

 • ساییدگی غیریکنواخت لاستیک‌ها: یکی از مشخص‌ترین علائم بالانس نبودن لاستیک سایش غیر یکنواخت آج‌هاست. وقتی لاستیک‌ها بالانس باشن آج‌ اونها به طور یکنواخت فرسوده میشن و عدم توازنی در اونها مشاهده نمیشه. 
 • بالا رفتن مصرف سوخت: وقتی چرخ‌ها توازن و بالانس نداشته باشن برای چرخیدن نیروی زیادی به ماشین وارد می‌کنن و همین مسئله هم مصرف سوخت رو در خودرو بالا می‌بره.
 • خرابی جلوبندی: ماشین موقع عبور از ناهمواری‌ها و دست‌اندازها تمام نیرو رو به چرخ‌ها و سیستم جلوبندی وارد می‌کنه. وقتی چرخ‌ها بالانس نباشن این نیرو نمی‌تونه توسط اونها مهار بشه و به قطعات جلوبندی وارد میشه. این اشکال باعث فرسوده شدن زودهنگام قطعات این بخش میشه. (برای آگاهی نسبت به علائم خرابی جلوبندی وارد لینک شوید)
 • لرزش در فرمان: این مسئله گاهی در سرعت‌های پایین محسوس نیست ولی با بالا رفتن سرعت و بالای 90 کیلومتر در ساعت این لرزش حس میشه. میزان این لرزش‌ها به شدت بالانس نبودن چرخ‌ها و وزن خودرو و سرنشینان بستگی داره. 
 • سخت چرخیدن فرمان: برای اینکه سر پیچ‌ها بتونید راحت و بدون سختی بپیچید، لازمه که هر چهار لاستیک با هم هم‌راستاو هم‌جهت باشن، در نتیجه بالانس نبودن لاستیک‌ها باعث میشه موقع پیچیدن، فرمان به سختی بچرخه.
 • ضعف در شتاب و ترمز گرفتن: بالانس نبودن چرخ‌ها حتی می‌تونه در شتاب گرفتن و ترمز کردن خودرو اثر بذاره. در اثر بالانس نبودن چرخ‌ها، وقتی که ترمز می‌کنید بخشی از نیرویی که باید صرف نگه داشتن چرخ‌ها بشه، برای کنترل چرخ هدر میره و در نتیجه فرآیند ترمز کردن ضعیف اتفاق میفته. این مشکل در مورد فرآیند شتاب گرفتن هم رخ میده و باعث میشه به موتور فشار زیادی وارد بشه.
 • شنیدن صدا از چرخ‌ها: عدم بالانس لاستیک‌ها روی فنرها و کمک فنرها هم اثر منفی می‌ذاره، چون این مشکل باعث وارد اومدن فشار زیادی به بلبرینگ چرخ‌ها میشه و باعث میشه وقتی در سرعت‌های بالا رانندگی می‌کنید متوجه صدا از چرخ‌ها بشید.

در صفحه بالانس لاستیک در تهران می‌تونید بهترین مرکز تعویض و بالانس لاستیک رو نسبت به مکان خود در تهران پیدا کنید. 

انواع بالانس چرخ خودرو

عدم بالانس لاستیک‌ها به دو صورت اتفاق میفته

 • استاتیکی: در این عدم بالانس لاستیک سرجای خودش بالا و پایین میشه و لرزش در فرمان رو به وجود میاره.
 • دینامیکی: این عدم بالانس به شکل چرخ تاب دار و حرکت به چپ و راست در خودرو مشاهده میشه و در اثر اختلاف وزن به وجود میاد.

روش بالانس کردن لاستیک‌ها هم به دو صورت دستی و کامپیوتری انجام میشه. روش دستی معمولا خطا داره و توصیه میشه در صورت مشاهده مشکل به یک تعمیرگاه معتبر و مجهز مراجعه کرده و از روش کامپیوتری استفاده کنید.

مزایای بالانس لاستیک خودرو

در صورتی که به طور مرتب بالانس لاستیک‌ها رو بررسی کنید، مزایای زیر رو برای ماشینتون به همراه داره:(+)

 • کم شدن فرسایش لاستیک‌ها
 • هندلینگ و کنترل بهتر ماشین
 • بهبود فرآیند شتاب و ترمزگیری خودرو
 • بیشتر شدن طول عمر قطعات جلوبندی خودرو
 • چرخیدن راحت‌تر فرمان

چه عواملی باعث از بین رفتن بالانس چرخ‌ها میشه؟

 • رانندگی در مسیرهای پر دست انداز و ناهموار
 • شکسته شدن قطعات چرخ‌ها
 • تنظیم نبودن باد لاستیک‌ها
 • استفاده از لاستیک بی کیفیت
 • فرسوده شدن قطعات چرخ و جلوبندی

نحوه بالانس کردن لاستیک

کلام آخر

همون طور که توضیح دادیم بالانس چرخ‌ها یعنی اینکه وزن ماشین به شکل یکسان بین چهار تا چرخ تقسیم بشه. این بالانس بودن به دلیل عوامل مختلفی که توضیح دادیم ممکنه بهم بخوره و ماشین رو با مشکل مواجه کنه. در این مطلب از اتوآچار سعی کردیم به طور مفصل توضیح بدیم بالانس لاستیک چیست و به هم خوردن این بالانس چه نشانه‌ها و عواقبی در ماشین به همراه داره. 

سوالات متداول

بالانس لاستیک چیست؟

بالانس لاستیک یعنی تقسیم وزن ماشین بین هر چهار تا چرخ به طور مساوی. بالانس لاستیک یک بخش ضروری از تنظیمات ماشینه که تنظیم درست اون به حرکت متعادل و یکنواخت ماشین کمک می‌کنه. وقتی لاستیک‌ها بالانس نباشن چرخ‌ها موقع حرکت نامتعادل می‌چرخن، ماشین بالا و پایین میشه و در سرعت‌های بالاتر ممکنه لرزش داشته باشه. 

بالانس نبودن لاستیک‌ها چه نشانه‌هایی داره؟

وقتی لاستیک‌ها بالانس نباشن شما ممکنه با ساییدگی غیریکنواخت لاستیک‌ها، بالا رفتن مصرف سوخت، خرابی جلوبندی، لرزش در فرمان، سخت چرخیدن فرمان، ضعف در شتاب و ترمز گرفتن و شنیدن صدا از چرخ‌ها مواجه بشید.

چه عواملی باعث از بین رفتن بالانس چرخ‌ها میشه؟

رانندگی در مسیرهای پر دست انداز و ناهموار، شکسته شدن قطعات چرخ‌ها، تنظیم نبودن باد لاستیک‌ها، استفاده از لاستیک بی کیفیت و فرسوده شدن قطعات چرخ و جلوبندی از جمله عواملی هستن که می‌تونن باعث به هم خوردن بالانس لاستیک‌ها بشن.

 

‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارائه دهنده خدمات

درخواست خدمات تعمیرگاهی