10 علت خالی شدن باتری ماشین + راه حل شارژ آن

برسی شارژ باتری ماشین

فهرست محتوا

باتری ماشین یکی از مهم‌ترین و حیاتی‌ترین بخش‌های ماشینه که وظایف مختلفی بر عهده داره به طوری که کوچک‌ترین آسیبی در اون باعث میشه ماشین استارت نخوره و اصلا روشن نشه. خالی شدن شدن باتری ماشین خیلی دلایل متعددی می‌تونه داشته باشه ولی میشه با انجام اقداماتی از بروز اون جلوگیری کرد. در این مطلب از «اتوآچار» قصد داریم درمورد علت خالی شدن باتری ماشین و راه‌ حل‌های شارژ اون صحبت کنیم. پس تا انتها این مطلب رو دنبال کنید.

علت خالی شدن باتری ماشین

دلایل مختلفی می‌تونن باعث خالی شدن باتری ماشین و کاهش عمر مفید اون بشن که در ادامه به رایج‌ترین اونها می‌پردازیم.

باتری به باتری کردن ماشین

 

 • روشن نگه داشتن سیستم صوتی ماشین: سیستم صوتی و رادیوی ماشین از باتری استفاده می‌کنه. مراقب باشید وقتی ماشین رو خاموش می‌کنید، سیستم صوتی رو قبلش خاموش کرده باشید تا باعث خالی شدن باتری ماشین نشه. (برای نصب سیستم صوتی ماشین در تهران کلیک کنید)
 • روشن موندن چراغ‌ها: روشن موندن چراغ‌ها یکی از مهم‌ترین و ابتدایی‌ترین دلایل خالی شدن باتری ماشینه. مراقب باشید حتما قبل از اینکه ماشین رو خاموش کنید، چراغ‌ها رو خاموش کرده باشید. این اتفاق حتی بیشتر از روشن موندن سیستم صوتی باعث خراب شدن و خالی شدن باتری میشه.
 • پوسیدگی و اکسید شدن سیم‌ها و اتصالات باتری: اتصالات و سیم‌های باتری به تدریج می‌تونن پوسیده و اکسید بشن که همین مسئله باعث مشکل و خرابی در باتری ماشین میشه. در نتیجه باید هر از چندگاهی این اتصالات رو بررسی کنید. اگر روی پایه‌های باتری پودر سفیدرنگی مشاهده کردید، یعنی پوسیدگی رخ داده، برای از بین بردن این مشکل هم می‌تونید از دستمال و شوینده استفاده کنید.
 • بالا رفتن دمای باتری: گرما یکی از عواملیه که می‌تونه عمر مفید باتری رو کم کرده و اون رو خالی کنه. توصیه میشه همیشه سعی کنید ماشین رو در سایه پارک کنید و دمای اون رو پایین نگه دارید.
 • استفاده طولانی مدت از کولر: استفاده طولانی مدت از کولر یکی از دلایلیه که می‌تونه باعث خالی شدن باتری خودرو بشه. ازونجایی که رانندگان در فصل تابستون از کولر استفاده می‌کنن، خالی شدن و خرابی باتری ماشین هم در فصل گرما بیشتره.
 • خاموش موندن طولانی خودرو: اگر ماشین به شکل طولانی مدت مثلا یک ماه خاموش بمونه و استارت نخوره، احتمال اینکه باتری ماشین خراب بشه و اصطلاحا بخوابه، زیاده.
  سعی کنید هر 4-5 روز یکبار ماشین رو برای چند دقیقه ماشین رو روشن کنید تا مشکلی برای باتری به وجود نیاد.
 • مشکل در دینام: دینام یکی از اجزای مهم ماشینه دو وظیفه مهم بر عهده داره، اول اینکه انرژی قسمت‌های برقی و الکتریکی ماشین رو موقع حرکت تامین می‌کنه، دوم هم اینکه باتری خودرو رو شارژ می‌کنه. اگر دیود دینام دچار مشکل بشه، می‌تونه باعث خالی شدن باتری ماشین بشه به طوری که ممکنه یه روز صبح وقتی استارت می‌زنید ماشین روشن نشه. (اگر دینام ماشین خراب شده به صفحه تعمیر دینام خودرو در تهران مراجعه کنید)
 • رانندگی مداوم در مسافت‌های کوتاه: اگر مسافتی که طی می‌کنید و به تبع اون مدت زمان روشن موندن ماشین کوتاه باشه (مثلا 10 دقیقه)، دینام زمان کافی نداره تا انرژی الکتریکی رو به باتری منتقل کنه، تکرار این مسئله باعث خالی شدن باتری ماشین میشه. تنها راه حل این مشکل اینه که در مسافت‌های طولانی رانندگی کنید و اجازه بدید ماشین مدت زمان بیشتری روشن بمونه.
 • دزدیدن برق از باتری: دزدیدن برق از ماشین هم یکی از دلایلیه که می‌تونه باعث خالی شدن باتری بشه و بهتره این مورد رو هم مد نظر داشته باشید.
 • تمام شدن عمر مفید باتری: باتری‌ها (در شرایطی که از خودرو استفاده معمولی می‌کنید) معمولا 3 سال عمر مفید دارن و بعد از اون دیگه نمیشه با شارژ کردن اونا رو راه انداخت. بعد از این مدت باتری معمولا به دلیل تجمع گاز شکلش رو از دست میده و اتصالاتش پوسیده میشن. در این شرایط باید به فکر خریدن یه باتری جدید باشید.

شارژ کردن باتری ماشین

راه حل شارژ باتری ماشین

در صورت خالی شدن باتری ماشین، با روش‌هایی که در ادامه توضیح می‌دیم می‌تونید باتری ماشین رو شارژ کنید:(+)

 1. شارژ باتری با استفاده از شارژر: این روش بهترین راه حل برای شارژ باتری ماشینه و خطر کمی داره. در این روش می‌تونید باتری ماشین رو در شرایطی که باتری روی ماشین نیست، به برق خونگی وصل کرده و شارژ کنید.
 2. شارژ باتری ماشین به کمک دینام: دینام می‌تونه باعث تولید برق بشه و با انرژی‌ای که تولید می‌کنه باتری رو شارژ کنه. اگر موقع رانندگی باتری خالی بشه دینام می‌تونه با تولید برق اون رو شارژ کنه.
 3. شارژ باتری با استفاده از شارژر خورشیدی: شارژر خورشیدی یه پنل خورشیدیه که با استفاده از نور خورشید برق تولید می‌کنه. با اتصال انبرک‌های این پنل به باتری ماشین، در شرایطی که دسترسی به مکانیک و جریان برق وجود نداره، می‌تونید ماشینتون رو شارژ کنید.
 4. شارژ کردن با روش باتری به باتری: این روش یکی از رایج‌ترین روش‌ها برای حل مشکل خالی شدن باتری ماشینه. در این روش ماشین‌ها رو کنار هم قرار داده و خاموش می‌کنن، بعد با استفاده از انبرک سر مثبت و منفی باتری‌ها رو به هم وصل می‌کنن تا باتری شارژ بشه.
 5. شارژ کردن با شارژر لپ تاپ: در صورت خالی شدن باتری ماشین، می‌تونید از شارژر لپ تاپ هم برای شارژ مجدد اون استفاده کنید منتها مشکل این روش اینه که مدت زمان زیادی نیاز داره تا باتری شارژ بشه. برای پیدا کردن سر مثبت و منفی شارژر برچسب روی شارژر رو بخونید. بهتره فقط در شرایط اضطراری از این روش استفاده کنید.
 6. شارژ باتری با آداپتور معمولی: شما می‌تونید با استفاده از یه آداپتور معمولی هم باتری ماشین رو شارژ کنید. با اینکه این روش بهتر از آداپتور لپ تاپه ولی چندان توصیه نمیشه.

خوابیدن باتری ماشین صفر

ماشین صفر هم مثل هر ماشین دیگه‌ای اگر برای مدت زیادی روشن نشه خالی میشه یا به اصطلاح می‌خوابه. همون طور که در بالا اشاره کردیم حداکثر هفته‌ای یکبار باید ماشین رو روشن کنید تا این اتفاق نیفته. در صورت خوابیدن باتری مجبورید اون رو شارژ کنید تا جدد روشن بشه. معمولا پیشنهاد میشه اگر مجبورید ماشین رو برای مدت طولانی یک جا پارک کنید، کابل‌ها و سیم‌های اون رو از سر باتری جدا کنید.این کار می‌تونه از خالی شدن باتری ماشین جلوگیری کنه.

 

کلام آخر

خالی شدن باتری ماشین دلایل مختلفی داره که در این مطلب به طور کامل اونها رو توضیح دادیم. برای اینکه باتری ماشینتون مشکل پیدا نکنه و شما رو دچار دردسر نشید، بهتره به صورت دوره‌ای باتری رو چک کنید تا اگر باتری یا دینام مشکل دارن، زودتر رفع بشن. در صورتی که باتری ماشینتون خالی شده و دنبال یه مرکز معتبر برای شارژ یا تعویض اون می‌گردید، اتوآچار می‌تونه در پیدا کردن یه مرکز ارزون، معتبر و نزدیک بهتون کمک کنه.

سوالات متداول

برای شارژ مجدد باتری ماشین چه روش‌هایی انجام میشه؟

شارژ باتری با استفاده از شارژر، شارژ باتری ماشین به کمک دینام، شارژ باتری با استفاده از شارژر خورشیدی، شارژ کردن با روش باتری به باتری، شارژ کردن با شارژر لپ تاپ و شارژ باتری با آداپتور معمولی روش‌هایی هستن که میشه به کمکشون باتری خودرو رو شارژ کرد.

در صورتی که باتری ماشین صفر بخوابه، برای راه انداختن اون باید چکار کرد؟

برای این کار اول می‌تونید ماشین رو هل بدید تا روشن بشه، در صورت روشن نشدن باید از روش‌های شارژ باتری که در متن بالا توضیح دادیم استفاده کنید.

اگر مجبور باشیم برای مدت طولانی ماشین رو یک جا پارک کنیم، برای جلوگیری از خوابیدن باتری چکار کنیم؟

اگر مجبورید ماشین رو برای مدت طولانی یک جا پارک کنید، کابل‌ها و سیم‌های اون رو از سر باتری جدا کنید.این کار می‌تونه از خالی شدن باتری ماشین جلوگیری کنه.

‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارائه دهنده خدمات

درخواست خدمات تعمیرگاهی