17 دلیل روشن شدن چراغ چک + راه حل هر مشکل

روشن شدن چراغ چک

فهرست محتوا

چراغ چک خودرو یه نشانگره که با نماد یه موتور روی آمپرهای پشت فرمان ظاهر میشه. روشن شدن چراغ چک می‌تونه نماد خرابی در یکی از بخش‌های ماشین باشه که در نهایت در عملکرد ماشین مشکل ایجاد می‌کنه. وقتی چراغ چک روشن میشه در اولین اقدام باید به یک تعمیرگاه مراجعه کنید تا با دیاگ زدن خودرو متوجه علت روشن شدن چراغ چک بشید. در این مطلب از اتوآچار قصد داریم درمورد دلایل روشن شدن این چراغ در خودرو توضیح بدیم. پس تا انتهای این مطلب با «اتوآچار» همراه باشید.

 

دلایل روشن شدن چراغ چک

 1. خراب شدن سنسور اکسیژن: این مسئله یکی از دلایل اصلی روشن شدن چراغ چک ماشینه. سنسور اکسیژن نقش مهمی در تنظیم میزان مصرف سوخت در خودرو داره و می‌تونه روی میزان آلایندگی خودرو هم اثر بذاره و چون سیگنال‌های اشتباهی برای ایسیو ارسال می‌کنه می‌تونه باعث خراب شدن قطعات دیگه بشه و هزینه زیادی روی دستتون بذاره. (برای تعمیر سنسور اکسیژن در تهران کلیک کنید)
 2. خراب شدن سنسور جریان هوا: سنسور جریان هوا در واقع ورودی هوا به داخل سیلندر رو کنترل می‌کنه. وقتی این سنسور دچار مشکل میشه تنظیمات مصرف سوخت بهم می‌خوره و عملکرد موتور دچار مشکل میشه. در پی این مشکل چراغ چک هم روشن میشه.
 3. مشکل در باتری خودرو: در صورتی که در باتری خودرو مشکلی وجود داشته باشه، با روشن شدن چراغ چک این مسئله به راننده اطلاع داده میشه. هر چند در خودروهای مدرن‌تر یک چراغ اختصاصی برای خرابی باتری وجود داره که وجود مشکل رو اطلاع میده.
 4. وجود مشکل در مبدل کاتالیست: این قطعه یکی از قطعات گرون و اساسی در ماشینه که میزان آلایندگی خودرو رو کنترل می‌کنه. وقتی این قطعه مشکل پیدا می‌کنه عملکرد موتور هم مشکل پیدا می‌کنه و چراغ چک روشن میشه. 
 5. وجود مشکل در کوئل: کوئل در خودرو برق مورد نیاز رو تامین می‌کنه، وقتی این قطعه خراب میشه شمع‌های خودرو هم دچار مشکل میشن و چراغ چک روشن میشه.( میتوانید برای تعویض شمع خودرو خود روی لینک کلیک کنید)
 6. شل شدن درپوش باک: شل شدن یا خرابی درپوش باک یکی از دلایل ساده و دم‌دستی برای روشن شدن چراغ چک ماشینه. اگر درپوش در اثر خرابی شل شده باشه یا راننده اونو محکم نبنده، چراغ چک روشن میشه که دلیلش هم اشکال در فرآیند سوخت‌رسانی ماشینه.
 7. خرابی شمع‌ها: اگر شمع‌های خودرو به هر دلیلی دچار اختلال بشن چراغ چک ماشین روشن میشه.
 8. خرابی ترموستات: این قطعه که یکی از قطعات پر استفاده در ماشینه که وظیفه داره دمای موتور رو با ارسال جریان سرد تنظیم کنه. مایعی که داخل ترموستات استفاده میشه تا دمای موتور رو تنظیم کنه باید به موقع عوض بشه تا مشکلی برای عملکرد اون به وجود نیاد.
 9. اختلال در فرآیند سوخت: اگر بنزینی که استفاده می‌کنید خیلی بی کیفیت باشه یا مشکلی در سیستم سوخت رسانی به وجود بیاد، فرآیند احتراق ناقص انجام میشه و چراغ چک خودرو در پی اون روشن میشه.
 10. وجود مشکل در وایرها: وقتی وایرها خراب میشن در فرآیند جرقه زنی اختلال ایجاد میشه که این اختلال روند احتراق رو هم با مشکل مواجه می‌کنه. خرابی وایرها هم باعث روشن شدن چراغ چک میشه.
 11. وجود مشکل در گیربکس اتومات: اگر گیربکس ماشینتون اتومات باشه، در صورت به وجود اومدن مشکل در عملکردش چراغ چک ماشین روشن میشه. 
 12. مشکل در سیستم احتراق: در صورتی که فرآیند احتراق خودرو با مشکل مواجه بشه، چراغ چک ماشین روشن میشه.
 13. اختلال در شارژ باتری: وجود اختلال در شارژ باتری باعث میشه باتری عملکرد درستی نداشته باشه و همین مشکل می‌تونه به شکل روشن شدن چراغ چک در خودرو ظاهر بشه. در موارد شدیدتر هم این مشکل باعث خاموشی خودرو میشه.
 14. اختلال در انژکتور خودرو: انژکتور در خودرو وظیفه کنترل پاشش سوخت و عملکرد درست باتری رو برعهده داره. هر کدوم از قطعات انژکتور که خراب بشن چراغ چک ماشین روشن میشه.
 15. اختلال در سیستم نشتی خلاء: سیستم نشتی خلاء هم یکی از بخش‌هاییه که در صورت وجود اختلال در اون با روشن شدن چراغ چک مواجه میشید.
 16. اختلال در سیستم چرخش گاز اگزوز: در صورت خرابی این سیستم در خودرو، موتور دچار اختلال میشه و باعث روشن شدن چراغ چک میشه. این سیستم با برگردوندن گازهای خروجی به منطقه احتراق باعث کاهش دما در خودرو میشه. 
 17. نصب اشتباه دزدگیر: اگر دزدگیر خودرو اشتباه نصب بشه ممکنه در ایسیوی خودرو اختلال ایجاد بشه که این مسئله باعث روشن شدن چراغ چک میشه.

چراغ چک

اولین اقدام بعد از روشن شدن چراغ چک

در صورتی که با چراغ روشن در خودرو مواجه شدید بهتره در اولین فرصت به نزدیک‌ترین تعمیرگاه مراجعه کنید تا ماشین دیاگ بشه و دلیل روشن شدن چراغ مشخص بشه. در صورتی که در جاده یا جای دور افتاده‌ای هستین از پورت‌های ویژه‌ای که برای اتصال به ایسیو طراحی شدن استفاده کنید. این پورت‌ها به شما کمک می‌کنن که با کمک کامپیوترهای جیبی و کوچک خودرو رو دیاگ بزنید و مشکلش رو پیدا کنید. در شرایط حادتر و در صورتی که هیچ گونه وسیله‌ای همراه ندارید می‌تونید با ریست کردن ایسیو مشکل رو حل کنید. (برای تعمیر ایسیو خودرو در تهران وارد صفحه شوید)

برای ریست کردن ایسیو هم کافیه قطب مثبت یا منفی باتری رو برای چند دقیقه قطع کنید تا اختلاف پتانسیل بین خازن‌های مدارها تخلیه بشه، در این شرایط ایسیو ریست میشه و با اتصال دوباره قطب‌ها باتری و ایسیو دوباره شروع به کار می‌کنن. با ریست کردن اشکالات ناشناخته‌ای که در ایسیو به وجود اومدن از بین میرن، اما اگر مشکل بزرگتری وجود داره هیچ راهی به جز مراجعه به تعمیرگاه ندارید.

خطرات رانندگی با چراغ چک روشن

همون طور که اشاره کردیم روشن شدن چراغ چک می‌تونه به دلایل مختلفی اتفاق بیفته، در نتیجه اگر این اتفاق به خاطر یک مسئله جدی در خودرو باشه می‌تونه خطرناک باشه. وقتی که چراغ چک روشن شد می‌تونید چند بار پشت سر هم ماشین رو خاموش و روشن کنید، اگر چراغ خاموش نشد و این اتفاق چند روز ادامه پیدا کرد ماشین نیاز به بررسی جدی داره. اگر چراغ چک به حالت چشمک زن دراومد یعنی مشکل خیلی جدیه و توصیه میشه اصلا با ماشین رانندگی نکنید.

رفع خطاهای چراغ چک

کلام آخر

همون طور که توضیح دادیم، چراغ چک یا چراغ نشانگر خرابی خودرو که اون رو با ML نشون میدن یه علامت از سمت ایسیوی ماشینه که وجود مشکل در یکی از قطعاتش رو هشدار میده. این چراغ به دلایل مختلفی می‌تونه روشن بشه که در این مطلب به طور کامل درمورد اونها توضیح دادیم. در صورت روشن شدن چراغ چک ماشین هم بهتره در اولین فرصت به تعمیرگاه مراجعه کنید تا ماشین دیاگ بشه و دلیل این روشن شدن بررسی بشه. 

سوالات متداول

چراغ چک ماشین به چه دلایلی ممکنه روشن بشه؟

خراب شدن سنسور اکسیژن، خراب شدن سنسور جریان هوا، مشکل در باتری خودرو، وجود مشکل در مبدل کاتالیست، وجود مشکل در کوئل، شل شدن درپوش باک، خرابی شمع‌ها، خرابی ترموستات، اختلال در فرآیند سوخت، وجود مشکل در وایرها، وجود مشکل در گیربکس اتومات، مشکل در سیستم احتراق، اختلال در شارژ باتری، اختلال در انژکتور خودرو، اختلال در سیستم نشتی خلاء، اختلال در سیستم چرخش گاز اگزوز، نصب اشتباه دزدگیر از دلایل روشن شدن چراغ چک می‌تونن باشن.

رانندگی با چراغ چک روشن چه خطراتی ممکنه داشته باشه؟

گاهی اوقات روشن شدن چراغ چک به دلایل جزئی رخ میده مثل باز موندن درپوش باک. ولی گاهی مسئله خطرناک‌تری وجود داره که درصورت بی‌توجهی می‌تونه حادتر بشه و هزینه زیادی روی دستتون بذاره. ازونجایی که وقتی این چراغ روشن شد مشخص نیست دلیل اون چیه، پس بهتره با روشن شدن چراغ چک در اولین فرصت به تعمیرگاه مراجعه کنید.

چشمک زدن چراغ چک به چه معنی‌ است؟

وقتی چراغ چک به مرحله چشمک زدن می‌رسه یعنی یک مشکل جدی و حادی در موتور خودرو وجود داره و باید در اسرع وقت بررسی بشه.

‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارائه دهنده خدمات

درخواست خدمات تعمیرگاهی