زمان تعویض صفحه کلاچ در خودروها مختلف (جدول)

صفحه کلاچ خودرو

فهرست محتوا

صفحه کلاچ یکی از مهم‌ترین قطعات فنی ماشینه که شیوه رانندگی شما تاثیر مستقیمی روی استهلاک اون میذاره. در شرایطی که این قطعه فرسوده بشه و زمان تعویضش فرا برسه، شما با علائمی مثل درست جا نرفتن دنده، کم شدن توان ماشین و غیره مواجه میشید. برای جلوگیری از مواجه شدن با این موارد، لازمه اطلاعاتی درمورد زمان تعویض صفحه کلاچ داشته باشید تا از بروز مشکلات جدی‌تر در خودرو جلوگیری کنید. در این مطلب از «اتوآچار» قصد داریم درمورد زمان تعویض صفحه کلاچ و علائم خرابی اون توضیح بدیم. تا انتهای این مطلب با ما همراه بمونید.

صفحه کلاچ چیست؟

صفحه کلاچ یک قطعه دایره‌ای شکل در ماشینه که وظیفه انتقال نیرو از داخل موتور به چرخ‌ها رو بر عهده داره. موقع رانندگی در جاده شما با ناهمواری و پستی و بلندی مواجه میشید که این مسئله لزوم وجود دنده سنگین و سبک رو روشن می‌کنه. تعویض دنده و سبک و سنگین کردن اون هم برعهده کلاچ و صفحه کلاچ ماشینه. صفحه کلاچ طوری ساخته شده که در برابر اصطکاک مقاوت قابل قبولی داشته باشه و جنس اون هم معمولا با جنس لنت ترمز یکسانه. سبک رانندگی شما نقش مهمی در ساییدگی و استهلاک این قطعه داره به طوری که نیم‌کلاچ گرفتن‌های مکرر بعد از مدتی می‌تونه صفحه کلاچ رو دچار آسیب کنه.

افزایش طول عمر صفحه کلاچ

زمان تعویض صفحه کلاچ در خودروهای مختلف

در جدول زیر زمان تعویض صفحه کلاچ در خودروهای مختلف رو مشاهده می‌کنید. این توضیح رو مد نظر داشته باشید که این اعداد نسبی هستند و کم یا زیاد شدن اونها به نوع رانندگی شما و میزان ترافیک منطقه‌ای که معمولا در اون رانندگی می‌کنید بستگی زیادی داره.

زمان تعویض صفحه کلاچ(برحسب کیلومتر)

نوع خودرو

95000

پراید

120000

تیبا

90000

پژو ۲۰۷

10000

کوییک

60000

پژو 206

95000

پژو پارس

90000

رانا

90000

دنا

افزایش طول عمر صفحه کلاچ

برای اینکه طول عمر صفحه کلاچ رو زیاد کنید، موارد زیر رو موقع رانندگی رعایت کنید:(+)

  • سعی کنید تا جای ممکن از نیم کلاچ گرفتن استفاده نکنید
  • در سربالایی‌ها و سرپایینی‌ها دنده مناسب انتخاب کنید
  • در مسیرهای کوتاه و در فاصله بین دنده 1 و 2 شتاب نگیرید
  • بعد از عوض کردن دنده پای خود رو از پدال کلاچ بردارید
  • موقع تعویض دنده کلاچ رو تا انتها فشار بدید
  • سعی کنید تا جای ممکن در ترافیک رانندگی نکنید تا مجبور به استفاده از نیم کلاچ نشید
  • وزن زیاد بار رو با خودرو حمل نکنید
  • بکسل نکنید

عوض نکردن به موقع صفحه کلاچ چه مشکلاتی ایجاد می‌کنه؟

در صورتی که صفحه کلاچ ماشین به موقع بررسی و تعویض نشه خرابی اون می‌تونه به سایر قطعات هم منتقل بشه و در نهایت هزینه زیادی روی دستتون بذاره.(برای تعویض صفحه کلاچ در تهران کلیک کنید)

خرابی کلاچ باعث کم شدن ضخامت یا به اصطلاح تمام شدن ضخامت دیسک و صفحه کلاچ میشه؛ این مسئله باعث بالا رفتن دور موتور و فشار اومدن به اون میشه و در پی اون مصرف سوخت هم بالا میره.

 

 

کلام آخر

همون طور که گفتیم، صفحه کلاچ در سیستم انتقال نیرو در خودرو نقش اساسی داره، این سیستم طوری طراحی شده که شما با فشار دادن پدال کلاچ می‌تونید به راحتی نیرو رو از موتور به جعبه دنده منتقل کرده و دنده رو عوض کنید. این قطعه بعد از مدتی دچار استهلاک میشه و باید عوض بشه. در این مطلب از اتوآچار درمورد زمان تعویض صفحه کلاچ و راهکارهایی که باعث افزایش طول عمر این قطعه در خودرو میشه صحبت کردیم. در صورتی که نیاز به علائم تمام شدن صفحه کلاچ دارید به صفحه آن در آتوآچار مراجعه کنید.

 

صفحه کلاچ چیه؟

صفحه کلاچ یک قطعه دایره‌ای شکل در ماشینه که وظیفه انتقال نیرو از داخل موتور به چرخ‌ها رو بر عهده داره. این قطعه تعویض دنده و سبک و سنگین کردنش رو انجام میده.

علائم تمام شدن صفحه کلاچ چی هستن؟

لرزیدن خودرو موقع شروع حرکت، سخت شدن تعویض دنده، شنیدن صدا موقع تعویض دنده، وارد شدن نیروی زیاد به پا موقع تعویض دنده، سفت شدن پدال کلاچ، نبودن هماهنگی بین سرعت ماشین و دور موتور، سخت جا گرفتن دنده یک و گاز خوردن زیاد خودرو در سربالایی (کم آوردن خودرو در سربالایی‌ها) از علائم تمام شدن صفحه کلاچ هستن.

صفحه کلاچ هر چند وقت یکبار باید تعویض بشه؟

زمان تعویض صفحه کلاچ به نوع رانندگی شما بستگی داره. معمولا توصیه میشه بعد از هر 60 هزار کیلومتر صفحه کلاچ رو بررسی کنید تا در صورتی که لازمه تعویض بشه.

 

‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارائه دهنده خدمات

درخواست خدمات تعمیرگاهی