2 نکته مهم برای تعویض روغن بعد از تعمیر موتور

تعویض روغن بعد از تعمیر موتور

فهرست محتوا

موتور، قلب خودرو محسوب میشه که اگر مشکل پیدا کنه ماشین از کار میفته. تعمیر اون هم یک کار حرفه‌ای و کاملا تخصصیه که باید توسط یک فرد ماهر و کاربلد انجام بشه. وقتی موتور خودرو خراب میشه و شما اون رو تعمیر می‌کنید بعد از تعمیر باید یکسری اقدامات رو انجام بدید تا موتور عملکرد صحیحی داشته باشه و به قطعات دیگه آسیبی وارد نشه یکی از اون کارها تعویض روغنه. تو این مطلب از «اتوآچار» در مورد تعویض روغن بعد از تعمیر موتور بیشتر توضیح میدیم.

چرا بعد از تعمیر موتور باید روغن اون رو عوض کرد؟

دلایلی که باید بعد از تعمیر موتور خودرو روغنش رو عوض کنید شامل این موارده (اگه نیاز به دریافت خدمات تعمیر موتور خودرو در تهران دارید کلیک کنید):

 1. آلوده شدن روغن موتور: موقع تعمیر موتور احتمال داره مواد پاک کننده و شوینده با روغن موتور ترکیب بشن و اون رو آلوده کنن. وقتی روغن موتور آلوده میشه خواصش هم تغییر می‌کنه، مثلا ممکنه قدرت روانکاریش کم بشه یا گرانرویش تغییر کنه. اگر این فاکتورها تو روغن موتور تغییر کنن به خود موتور و سایر قطعات آسیب وارد میشه.
 2. ورود ذرات فلزی ناشی از تعمیر: موقع تعمیر موتور ممکنه ذرات ریز فلزی ناشی از سایش قطعات وارد روغن موتور بشن؛ این ذرات به همراه روغن می‌چرخن و می‌تونن باعث مسدود شدن منافذ هیدرولیک، خش انداختن روی اون‌ها و حتی یاتاقان زدن ماشین بشن. در نتیجه وقتی موتور رو تعمیر می‌کنید حتما به این نکته توجه داشته باشید و روغنش رو هم عوض کنید.

 

نحوه تعویض روغن بعد از تعمیر موتور

نکات مهم زمان تعویض روغن موتور

اگه این سوال برای شما هم وجود داره که بعد از تعمیر موتور خودرو چه باید کرد، باید بگیم بعد از تعمیر موتور و زمانی که خواستید روغن اون رو عوض کنید، بهتره نکات زیر رو مد نظر داشته باشید:

 • موقعی که روغن موتور رو عوض می‌کنید نسبت به تعویض فیلتر روغن هم اقدام کنید (برای دریافت خدمات تعویض روغن خودرو در تهران کلیک کنید).
 • روغن موتور رو بر اساس مدل خودرو انتخاب کنید.
 • موقع تعویض روغن از ترکیب کردن روغن‌هایی که کیفیت یا برند متفاوتی دارند خودداری کنید چون این کار به موتور خودروی شما آسیب میزنه.
 • نحوه رانندگی شما و شرایطی که در اون رانندگی می‌کنید رو در انتخاب روغن موتور لحاظ کنید.
 • زمان تعویض روغن بعد از تعمیر موتور، همونطور که از اسمش مشخصه، دقیقا بعد از تعمیر موتور هست و قبل از اون بهتره با ماشین رانندگی نکنید.

 

اهمیت تعویض به موقع روغن موتور

تعویض به موقع روغن موتور به دلایل زیر برای خودرو اهمیت زیادی داره، از جمله (+):

 • باعث افزایش طول عمر موتور میشه
 • در کاهش مصرف سوخت موثره
 • عملکرد موتور رو بهبود می‌بخشه

 

اشتباهات رایج موقع تعویض روغن موتور

 • استفاده از روغن موتور نامناسب: روغن موتوری که انتخاب می‌کنید باید متناسب با آب و هوا و شرایطی باشه که در اون رانندگی می‌کنید.
 • تعویض روغن توسط فرد غیرمتخصص: موقع تعویض روغن دقت کنید به یک تعمیرگاه معتبر مراجعه کنید تا این کار رو به شکل اصولی انجام بده.
 • تعویض نکردن روغن در زمان مناسب: معمولا توصیه میشه که هر 3 تا 4 ماه یکبار یا هر 5 هزار کیلومتر روغن موتور رو بررسی کرده تا اگر لازمه اون رو تعویض کنید. البته این فاصله زمانی به شرایط رانندگی شما هم بستگی داره، اما اگر در زمان مناسب روغن تعویض نشه مشکلات جدی‌ای برای خودروی شما به وجود میاد.
 • تعویض نکردن فیلتر روغن: فیلتر روغن از کثیف شدن روغن جلوگیری می‌کنه و در واقع نقش محافظتی داره. اگر فیلتر روغن کثیف بشه و به موقع تعویض نشه به موتور هم آسیب وارد میشه.
 • استفاده از روغن موتور بی‌کیفیت: لزوما گرون بودن یک روغن به معنی باکیفیت بودن اون نیست ولی روغن موتورهای ارزون قیمت هم اغلب بی کیفیتن که در صورت استفاده از اونها ممکنه به قطعات موتور آسیب وارد بشه و هزینه زیادی به شما تحمیل کنه.

 

بهترین روش تعویض روغن بعد از تعمیر موتور

روش تعویض روغن موتور بعد از تعمیر موتور

بعد از اینکه موتور رو تعمیر کردید، به شیوه زیر روغن موتور رو تعویض کنید:

 • ماشین رو خاموش کنید و صبر کنید تا خنک شه.
 • یک تشت برای جمع کردن روغن زیر خودرو قرار بدید.
 • پیچ مخزن روغن رو باز کنید و اجازه بدید روغن تخلیه بشه.
 • فیلتر روغن رو هم عوض کنید.
 • روغن جدید رو در مخزن بریزید و سطحش رو چک کنید تا به اندازه باشه.

 

کلام آخر

همون طور که اشاره کردیم، تعویض به موقع روغن موتور تاثیر زیادی در عملکرد موتور و سلامت سایر قطعات داره. خیلی از راننده‌ها مسافت طی شده رو معیاری برای تعویض روغن موتور می‌دونن در حالی که علاوه بر این مورد باید نسبت به تعویض روغن بعد از تعمیر موتور هم اقدام کرد.

به این دلیل که بعد از تعمیر موتور آلودگی‌هایی وارد روغن میشه که می‌تونه باعث مسدود شدن منافذ هیدرولیک یا حتی خش انداختن روی اون‌ها و یاتاقان زدن ماشین بشه. پس حتما به این نکته در زمان تعمیر موتور دقت کنید.

 

اتوآچار دوست تعمیرکار من

ثبت درخواست خدمات تعمیرگاهی

دیگه نباید نگران خدمات خودروت باشی، با خیال راحت درخواستت رو ثبت کن و منتظر تماس ما باش.

اتوآچار دوست تعمیرکار من

 

سوالات متداول

چرا بعد از تعمیر موتور باید روغن موتور رو تعویض کرد؟

وقتی موتور تعمیر میشه ممکنه مقداری آلودگی ناشی مواد شوینده و ذرات فلزی ناشی از ساییدگی قطعات وارد روغن موتور بشه، این آلودگی‌ها اگر برطرف نشن می‌تونن به قطعات آسیب وارد کنن. پس بعد از تعمیر موتور حتما نسبت به تعویض روغن موتور اقدام کنید.

بعد از تعویض واشر سرسیلندر روغن موتور هم باید تعویض بشه؟

بله، بعد از تعویض واشر سرسیلندر هم روغن موتور باید عوض بشه.

روغن موتور رو هر چند وقت یک بار باید تعویض کرد؟

بجز زمانی که موتور رو تعمیر می‌کنید و باید روغن موتور رو عوض کنید، توصیه میشه هر 3 یا 4 ماه یکبار یا بعد از هر 5 هزار کیلومتر روغن موتور رو چک کنید و اگر لازمه اون رو عوض کنید.

‫1/5 ‫(1 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارائه دهنده خدمات

درخواست خدمات تعمیرگاهی