جدول بهترین زمان تعویض روغن گیربکس انواع خودرو (دستی و اتومات)

زمان تعویض روغن گیربکس

فهرست محتوا

برای اینکه ماشین‌تون خوب کار کنه و نیاز نباشه مدام به تعمیرگاه برید، یکی از کارهایی که باید انجام بدید تعویض روغن گیربکسه. دقت کنید که اگه از زمان تعویض روغن گیربکس ماشین‌تون بگذره باعث میشه حسابی به گیربکس ماشین‌تون فشار وارد بشه و ممکنه هزینه‌های زیادی براتون ایجاد کنه. بنابراین توصیه می‌کنیم طبق جدول زمان تعویض روغن گیربکس انواع خودروها که تو این مطلب جمع‌آوری کردیم، برای تعویض روغن گیربکس ماشین‌تون اقدام کنید. در این مقاله از «اتو آچار» قصد داریم شما رو با روغن گیربکس، زمان تعویض، نحوه چک کردن و نشونه‌های کاهش اون بیشتر آشنا کنیم.

 

نکات کلیدی

 • روغن گیربکس یا روغن جعبه دنده در ماشین‌ها وظیفه کاهش اصطکاک، کاهش دما و انتقال قدرت رو برعهده داره.
 • زمان تعویض روغن گیربکس در خودروهای با گیربکس دستی بین 50 تا 80 هزار کیلومتر و در خودروهای اتوماتیک هر 100 هزار کیلومتره.
 • اگر صدا، اصطکاک زیاد یا مشکل در تعویض دنده مشاهده کردید باید روغن گیربکس رو بررسی کنید.
 • اگر روغن گیربکس رو به موقع عوض نکنید، خودرو با مشکلاتی مثل فرسودگی دهنده‌ها، افزایش دور موتور و بوی سوختگی مواجه می‌شه.

 

روغن گیربکس چیه؟

روغن گیربکس یه نوع روغنه که برای روان کردن و کم کردن اصطکاک بین قطعات مختلف خودرو استفاده می‌شه؛ این روغن همچنین باعث کاهش دما و خنک شدن قطعات میشه.

علاوه براین، روغن گیربکس وظیفه انتقال قدرت از موتور به گیربکس (جعبه دنده) رو برعهده داره؛ به همین دلیل بهش روغن دنده یا واسکازین هم می‌گن که البته عبارت «زمان تعویض واسکازین» بیشتر برای خودروهایی با دنده دستی استفاده می‌شه.

انتخاب روغن گیربکس بستگی به مدل ماشین و دستی یا اتومات بودنش داره. دقت کنید اگر برای خودروهای دستی روغن تهیه می‌کنید روی بطری اون عبارت MTF نوشته شده باشه.(برای تعمیر گیربکس دنده ای در تهران کلیک کنید)
برای خودروهای اتوماتیک هم عبارت ATF بر روی قوطی‌ها درج میشه. همچنین روی بطری‌های روغن گیربکس ممکنه عبارت 80W-90، 75W-80 و 85W-90 ببینید، این اعداد میزان گرانروی روغن رو در دماهای مختلف نشان می‌دن.

روغن گیربکس چیست

زمان تعویض روغن گیربکس

زمان تعویض روغن گیربکس برای هر ماشین فرق داره و البته به روغن گیربکسی که قبلا ازش استفاده کردید هم بستگی داره. در گیربکس‌های دستی این روغن بعد از مدتی آلوده می‌شه و در صورتی که عوض نشه باعث فرسایش دنده و رسوب ذرات فلزی میکروسکوپی روی اون می‌شه؛ این اتفاق باعث میشه فرآیند روان سازی با مشکل مواجه بشه.

کارشناسان خودرو میگن بهترین زمان تعویض روغن گیربکس در خودروهای دستی بین 50 تا 80 هزار کیلومتر و در خودروهای اتوماتیک هر 100 هزار کیلومتره

البته این عدد با توجه به شرایطی که در اون رانندگی می‌کنید می‌تونه تغییر کنه؛ مثلا رانندگی مداوم در ترافیک سنگین یکی از عواملیه که نیاز به تغییر این روغن رو بیشتر می‌کنه. به طور کل هر چی بیشتر دنده عوض کنید، روغن گیربکس هم زودتر به تعویض نیاز پیدا می‌کنه.

عملکرد روغن گیربکس در خودروهای اتوماتیک نسبت به خودروهای دستی کمی متفاوته. این خودروها حرارت بیشتری به روغن وارد می‌کنن که مسئله باعث میشه کیفیتش سریع‌تر پایین میاد؛ به این ترتیب اگر روغن گیربکس عوض نشه، قطعات گیربکس دچار اصطکاک و فرسودگی میشن.

جدول حجم روغن گیربکس انواع خودرو

در این جدول می‌تونید حجم روغن گیربکس رو بر اساس مدل خودرو مشاهده کنید:

حجم روغن بر حسب لیتر

نوع خودرو

۴

پژو پارس

۴

پژو ۲۰۶

۴

پژو ۲۰۷

۳/۵

تندر ۹۰

۸

سوزوکی کیزاشی

۲/۵

سوزوکی گراند ویتارا

۴/۳۵

S5 هایما

۵/۷

معمولی S7 هایما

۳/۵ – ۴/۲

توربوشارژ S7 هایما

۳

پژو ۲۰۰۸

۳

پژو ۵۰۸

۳

پژو ۳۰۱

۷/۸

(CM) سانتافه

۷/۱

(DM) سانتافه

۷/۸

توسان

۷/۱

سوناتا

۹/۲ – ۹/۶

جنسیس

۹/۵

اپتیما

۶/۶

سراتو

۷/۸

اسپورتیج

۸/۵

کارنیوال

۷/۸

کارنز

جدول تعویض روغن گیربکس ماشین‌های دنده دستی و اتوماتیک

در جدول زیر نیز می‌توانید بهترین زمان تعویض روغن گیربکس در خودروهای مختلف را بر حسب هزار کیلومتر مشاهده کنید:

نوع خودرو

بهترین زمان تعویض روغن گیربکس (هزار کیلومتر)

ماشین صفر

۱۰۰ – ۸۰

پراید

۶۰ – ۵۰

پژو ۲۰۶

پژو ۲۰۷

۱۰۰ – ۸۰

۱۰۰ – ۸۰

پژو ۴۰۵

پژو پارس

۱۰۰ – ۸۰

۱۰۰ – ۸۰

سمند

۱۲۰ – ۱۰۰

تیبا

۱۲۰ – ۱۰۰

ال ۹۰

۶۰ – ۳۰

دنا اتوماتیک

۱۲۰ – ۱۰۰

سانتافه

۶۰ – ۳۰

تویوتا

۶۰ – ۳۰

هایما

۵۰ – ۴۰

سراتو

۵۰ – ۴۰

اچ سی کراس

۱۰۰ – ۹۰

از کجا بفهمیم روغن گیربکس کم شده؟

زمانی که روغن گیربکس کم شده یا باید عوض بشه علائمی در خودرو دیده می‌شه که می‌شه به کمک اونها متوجه این مسئله شد. این نشانه‌ها معمولا شامل موارد زیر هستن:

 • در ماشین‌های با گیربکس اتومات تعویض دهنده به موقع انجام نمی‌شه.
 • در خودروهای با گیربکس دستی دنده به سختی عوض می‌شه.
 • موقع تعویض دنده صدای غیرطبیعی شنیده می‌شه.
 • نکته دیگه‌ای که باید بهش توجه کنید اینه که روغن گیربکس معمولا قرمز رنگه ولی وقتی نیاز به تعویض داره رنگش به قهوه‌ای متمایل می‌شه.

 

چطور روغن گیربکس رو چک کنیم؟

در محفظه روغن گیربکس معمولا یک میله و نشانگر قرار گرفته که با بررسی اون می‌شه روغن رو چک کرد. در بعضی گیربکس‌های دستی این میله وجود نداره و باید برای بررسی وضعیت خودرو به یه مکانیک مراجعه کنید.

اما در خودروهای اتومات میله‌ای به نام دیپ استیک وجود داره که با بیرون کشیدن اون میشه روغن رو چک کرد. البته بهتره این کار رو یک متخصص انجام بده.
مراحل چک کردن این روغن به طور کل در خودروها به این ترتیبه:

 • ماشین رو روشن کنید و چند دقیقه منتظر بمونید
 • میله یا گِیج روغن گیربکس رو خارج کرده و با یه دستمال تمیز کنید.
 • بعد از تمیز کردن میله اون رو دوباره در مخزن گذاشته و خارج کنید.
 • مقدار روغنی که روی گِیج قرار گرفته رو چک کنید و اگر دیدید روغن کم شده عوضش کنید.

 

از کجا بفهمیم روغن گیربکس کم شده

اگر روغن گیربکس رو عوض نکنیم چه اتفاقی برای خودرو میفته؟

همون طور که اشاره کردیم، روغن گیربکس وظیفه کاهش دما، کاهش اصطکاک و انتقال قدرت رو بر عهده داره؛ در نتیجه عوض نکردنش می‌تونه باعث ایجاد این مشکلات در ماشین بشه:

 • افزایش دمای روغن و ایجاد بوی سوختگی
 • افزایش دور موتور و لرزیدن خودرو موقع حرکت
 • فرسایش چرخ‌دهنده‌های گیربکس و یاتاقان‌ها
 • ایجاد صدا در حالت خلاص ماشین

اگه درباره نحوه نگهداری خودرو سوال دارید، توصیه می‌کنیم مقاله نکات مهم در نگهداری خودرو رو مطالعه کنید.

تفاوت روغن گیربکس و روغن هیدرولیک

روغن هیدرولیک یک روغن یا مایع سیاله که در سیستم‌های هیدرولیک مثل آسانسورها، بیل‌های مکانیکی و غیره استفاده می‌شه. این روغن کیفیت، ویسکوزیته و مقاومت بالایی داره و از زنگ زدگی، ساییدگی و خوردگی قطعات هیدرولیک جلوگیری می‌کنه. برای تعویض روغن هیدرولیک خودرو در تهران کلیک کنید.

روغن گیربکس یا روغن دنده هم در واقع نوعی روغن هیدرولیکه که در گیربکس خودرو استفاده می‌شه و همون طور که گفتیم به عملکرد بهتر گیربکس کمک می‌کنه. چگالی، چسبندگی، ویسکوزیته و به طور کل نوع این روغن‌ها بسته به محلی که قراره از اون‍ها استفاده کنن متفاوته و می‌تونه تغییر کنه.

بنابراین تعویض نکردن به‌موقع روغن گیربکس می‌تونه باعث بوجود اومدن مشکلاتی در عملکرد گیربکس بشه و در نهایت شما رو مجبور به تعمیر گیربکس کنه. اگه برای تعمیر گیربکس اتوماتیک در تهران دنبال یه مرکز حرفه‌ای می‌گردید، نگران نباشید کافیه درخواست‌تون رو در اتوآچار ثبت کنید

اتوآچار دوست تعمیرکار من

ثبت درخواست خدمات تعمیرگاهی

دیگه نباید نگران خدمات خودروت باشی، با خیال راحت درخواستت رو ثبت کن و منتظر تماس ما باش.

اتوآچار دوست تعمیرکار من

 

تعویض روغن گیربکس اتومات با دستگاه بهتره یا دستی؟

تعویض روغن‌های خودروهای اتومات رو می‌شه هم به کمک دستگاه و هم به روش دستی انجام داد که هر کدوم مزایا و معایب خودشون رو دارن. در ادامه به مزایا و معایب تعویض روغن گیربکس به روش دستگاهی می‌پردازیم:

معایب

 • مصرف بیشتر روغن نسبت به روش دستی
 • هزینه بالاتر نسبت به روش دستی

مزایا

 • خارج شدن همه رسوب‌ها و آلودگی‌ها
 • حفاظت بیشتر از قطعات داخلی و جلوگیری از آسیب و خسارت به گیربکس

سخن پایانی

روغن گیربکس یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار بر عملکرد ماشینه که با گذشت زمان دما و آلودگی در اون زیاد میشه. این روغن متناسب با مدل ماشین، نوع روغن و محیطی که معمولا در اون رانندگی می‌کنید می‌بایست بعد از یه مسافت مشخص عوض بشه. تعویض روغن گیربکس باید به موقع و در زمان مناسب و توسط یک متخصص انجام بشه تا عمر مفید جعبه دنده هم بیشتر بشه .

علاوه براین، تعویض به موقع روغن گیربکس به روان‌تر شدن تعویض دنده، حرکت خودرو و کاهش صدا در جعبه گیربکس کمک می‌کنه. در این مقاله سعی کردیم به هر اطلاعاتی که باید درباره زمان تعویض روغن گیربکس نیاز دارید، بپردازیم. برای تعویض روغن گیربکس در تهران کلیک کنید.

سوالات متداول

چه زمانی باید روغن گیربکس رو تعویض کنیم؟

زمان تعویض روغن گیربکس برای هر ماشین متفاوته و البته به روغن گیربکسی که قبلا از اون استفاده کردید هم بستگی داره. بهترین زمان تعویض روغن گیربکس در خودروهای دستی بین 60 تا 100 هزار کیلومتره. برای گیربکس‌های اتوماتیک هم هر 100 هزار کیلومتر بهتره روغن گیربکس بررسی بشه و اگر لازم بود عوض بشه.

از کجا بفهمیم باید روغن گیربکس رو عوض کنیم؟

مشاهده نشونه‌هایی در عملکرد خودرو زمان تعویض روغن ماشین رو اطلاع میده. نشونه‌هایی مثل: عوض نشدن به موقع دنده در خودروهای با گیربکس اتوماتیک، سخت عوض شدن دنده در خودروهای با گیربکس دستی و همچنین شنیده شدن صدای غیرطبیعی موقع تعویض دنده. همچنین روغن گیربکس معمولا قرمز رنگه ولی وقتی نیاز به تعویض داره رنگش به قهوه‌ای متمایل می‌شه.

چطوری اندازه روغن گیربکس رو چک کنیم؟

اول ماشین رو روشن کرده و چند دقیقه صبر کنید، بعد میله یا گِیج روغن گیربکس رو خارج کرده و با یک دستمال تمیز کنید، بعد از تمیز کردن میله، اون رو دوباره در مخزن گذاشته و خارج کنید، مقدار روغنی که روی گیج قرار گرفته رو چک کنید و اگه روغن کم شده بود باید اون رو عوض کنید.

‫3.5/5 ‏‫(4 نظر)‬

8 دیدگاه

 1. احمد گفت:

  من دنبال زمان تعویض روغن گیربکس خودروی اچ سی کراس بودم که فقط در سایت شما پیدا کردم. ممنون

  • متخصص محتوای اتوآچار گفت:

   سلام روزبخیر. خوشحالیم که به ابهامتون برطرف شده

 2. یوسف منافزاده گفت:

  با سلام عید مبارک من در موتور ملی ef7 در گیربکس بجای روغن API GL5. روغن لیکو مولی ATF سه خط اتوماتیک ریختم روی قوطی عکس روغن دنده دستی و اتوماتیک هم بود آیا مشگل ایجاد میکنه یا نه البته در گرفتن پدال کلاچ و یا گاز دادن گیربکس تقه دارد .

  • متخصص محتوای اتوآچار گفت:

   سلام و احترام. سال نوی شما هم مبارک دوست عزیز. تقه گیربکس ارتباطی با روغن نداره اما اگر دنده جا نره یا سفت جا بره به روغن گیربکس مربوط میشه. با این حال روغن گیربکس را باید عوض کنید و از روغن مناسب برای گیربکس دنده‌ای استفاده کنید. در صورتی که نیاز به خدمات تعویض روغن روغن گیربکس در تهران دارید، کلیک کنید.

 3. باربری گفت:

  خیلی خیلی ممنون کاربردی بود موفق و پایدار باشید.

 4. شهریار گفت:

  سلام من ماشینم ریو هستش و دنده 2 و 3 بدجا میره و یک حالت اصطکاک داره. آیا واسکازینش رو عوض کنم خوب میشه ؟

  • متخصص محتوای اتوآچار گفت:

   با سلام و احترام. اگر کار کرد ماشین بالای 130 هراز کلیومتر هست امکان دارد با تعویض روغن جعبه دنده این مشکل حل شود. اگر با تعویض روغن همچنان مشکل وجود داشت امکان دارد برای دنده دیشلی خودرو باشد که نیاز برای برسی دقیقتر به تعمیرگاه مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارائه دهنده خدمات

درخواست خدمات تعمیرگاهی