علائم خرابی صافی بنزین (5 نشانه خرابی قطعی + بهترین زمان تعویض)

علائم خرابی صافی بنزین

فهرست محتوا

صافی یا فیلتر بنزین یه قطعه‌ست که سوخت ماشین قبل از اینکه به موتور برسه، از اون می‌گذره. این فیلتر باید مرتب بررسی بشه چون اگه سالم و تمیز نباشه، می‌تونه مشکلات زیادی رو برای خودرو ایجاد کنه. در این مقاله از وبسایت «اتو اچار» قصد داریم شما رو با نشونه‌ها و علائم خرابی صافی بنزین بیشتر آشنا کنیم.

نکات کلیدی

 • صافی بنزین یک قطعه استوانه‌ای در مسیر ورود بنزین به موتوره که اجازه نمی‌ده آلودگی و رسوبات به موتور وارد بشن.
 • نوع، کیفیت و خلوص بنزین مورد استفاده مهم‌ترین عاملیه که طول عمر صافی بنزین رو تعیین می‌کنه.
 • کاهش کارکرد موتور خودرو یکی از اصلی‌ترین علائم خرابی صافی بنزینه.

صافی بنزین چیه؟

صافی بنزین یک قطعه کوچک استوانه‌ایه و یکی از قطعات مهم ماشین به حساب میاد. داخل این قطعه تعدادی کاغذ مخصوص چین خورده قرار داره که رسوبات و آلودگی‌های موجود در بنزین رو به خودشون جذب می‌کنن.

این صافی باید به موقع بررسی و در صورتی که لازم بود عوض بشه چون اگه تعویضش به موقع انجام نشه رسوبات و آلودگی‌ها به سوزن‌های انژکتور نفوذ کرده و اونو مسدود می‌کنن. در واقع صافی بنزین در مسیر ورود بنزین به موتور خودرو قرار می‌گیره و بنزین وارد شده رو از آلودگی‌ها و رسوبات پاک می‌کنه.

همون طور که اشاره کردیم، صافی بنزین این کار رو به وسیله کاغذهای خاصی که از ورود آلودگی‌ها جلوگیری می‌کنن انجام می‌ده. اگر بنزین ورودی فیلتر نشه قدرت و توان ماشین کم میشه و به تعمیرگاه نیاز پیدا می‌کنه. در این شرایط متخصص اول صافی بنزین رو عوض کرده بعد سوزن‌های انژکتور رو یا می‌شوره یا عوض می‌کنه.

صافی بنزین چیست؟

علائم گرفتگی و خرابی صافی بنزین

بر اساس گفته این منبع معتبر، نشانه‌های زیر می‌تونن از علائم خرابی یا گرفتگی فیلتر بنزین باشن:

 • کاهش کارکرد موتور ماشین: همون طور که اشاره کردیم، یکی از دلایل افت توان ماشین، خرابی صافی یا فیلتر بنزینه و این مسئله به دلیل رسوب آلودگی‌ها و انسداد فیلترها اتفاق میفته. در واقع کاهش عملکرد موتور خودرو به دلایل مختلفی ممکنه اتفاق بیفته که یکی از اونا خرابی صافی بنزینه.
 • خرابی پمپ سوخت اتومبیل: در صورتی که فیلتر بنزین مشکل پیدا کنه، پمپ سوخت هم دچار مشکل می‌شه؛ چون خرابی فیلتر باعث ایجاد فشار به پمپ سوخت خودرو شده و از رسیدن سوخت به موتور جلوگیری می‌کنه.
 • روشن نشدن موتور: موتور خودرو به دلایل زیادی ممکنه روشن نشه که یکی از اونا خرابی صافی بنزینه. بنابراین اگر ماشینتون روشن نشد، یکی از مواردی که باید بررسی کنید فیلتر بنزینه.
 • بالا نرفتن سرعت موتور: یکی از علائم خرابی صافی بنزین ماشین، بالا نرفتن سرعت موتوره، چون همون طور که گفتیم وقتی صافی آلوده باشه، سوخت مورد نیاز خودرو تامین نمی‌شه. این مشکل معمولا موقع رانندگی با سرعت‌های بالا بیشتر قابل مشاهده است.
 • روشن شدن چراغ‌های چک: یکی دیگه از علائم خرابی صافی بنزین روشن شدن چراغ‌های چک ماشینه. اگه فیلتر آلوده باشه و بنزین کمتری به موتور برسه، موتور تحت فشار قرار می‌گیره. بعضی خودروها سنسورهایی دارن که در صورت فشار به موتور چراغشون روشن میشه و صاحب ماشین رو از وجود مشکلی در موتور آگاه می‌کنه. (در این راستا مقاله تنظیم موتور خودرو در تهران را مطالعه کنید)

عواملی که باعث خرابی صافی بنزین میشن

خرابی صافی بنزین به عوامل مختلفی بستگی داره از جمله:

 • نوع، کیفیت و خلوص بنزینی که استفاده میشه
 • آلودگی هوای منطقه‌ای که ماشین در اون تردد می‌کنه
 • استفاده از فیلترهای نامرغوب و بی‌کیفیت

زمان تعویض صافی بنزین

چه زمانی باید صافی بنزین را عوض کنیم؟

اگر عملکرد ماشینتون کم شده یا بیشتر از یک سال از آخرین زمان تعویض صافی بنزینش گذشته، باید نسبت به تعویض صافی بنزین اقدام کنید. برای تشخیص بهتر، توصیه می‌شه از خدمات دیاگ خودرو استفاده کنید.

به طور کل هیچ دستورالعمل خاصی برای تعویض فیلتر بنزین انواع ماشین‌ها مثل پراید،تیبا،کوییک و… وجود نداره، با این حال توصیه می‌شه که سالی یک بار صافی بنزین بررسی و در صورت لزوم عوض بشه.

چه مواقعی باید فیلتر بنزین رو تمیز کنیم و چه مواقعی تعویض؟

فیلتر بنزین‌ انواع مختلفی داره و ممکنه از جنس فلز یا پلاستیک باشه. اینکه صافی بنزین باید عوض بشه یا فقط کافیه اون رو تمیز کرد، بستگی به میزان آلودگی و جنس اون داره.

اگر فیلتر از جنس فلز باشه، می‌شه اون رو تمیز کرد اما اگر آلودگی بیشتر از اندازه‌ای باشه که نتونید اون رو تمیز کنید، توصیه می‌شه فیلتر تعویض بشه.

اتوآچار دوست تعمیرکار من

ثبت درخواست خدمات تعمیرگاهی

دیگه نباید نگران خدمات خودروت باشی، با خیال راحت درخواستت رو ثبت کن و منتظر تماس ما باش.

اتوآچار دوست تعمیرکار من

 

سخن پایانی

صافی بنزین یکی از قطعاتیه که نقش مهم و تعیین کننده‌ای در بالا بردن عملکرد ماشینتون داره. این قطعه در مسیر ورودی بنزین به موتور قرار می‌گیره و می‌تونه انواع مختلفی داشته باشد.

در ساختار صافی بنزین چین خوردگی‌هایی قرار داره که از ورود آلودگی و رسوبات به موتور ماشین جلوگیری می‌کنن، همین نکته باعث افزایش عملکرد و کارایی خودرو می‌شه.

علائم خرابی صافی بنزین هم متفاوتن که مهم‌ترین اون‌ها کاهش قدرت موتور، بالا نرفتن سرعت موتور و روشن نشدن ماشینه. با وجود نقش مهمی که این قطعه کوچیک توی ماشین داره، معمولا در اولویت بررسی قرار نمی‌گیره و نادیده گرفته میشه. در این مقاله سعی کردیم شما رو با علائم خرابی صافی بنزین و عملکرد این قطعه در خودرو بیشتر آشنا کنیم.

سوالات متداول

صافی بنزین چیه؟

صافی بنزین یک قطعه کوچک استوانه‌ایه و یکی از قطعات مهم ماشین محسوب می‌شه. صافی بنزین در مسیر ورود بنزین به موتور خودرو قرار می‌گیره و بنزین وارد شده رو از آلودگی‌ها و رسوبات پاک می‌کنه.

هر چند وقت باید صافی بنزین رو عوض کنیم؟

معمولا توصیه می‌شه یه کارشناس سالی یک بار این قطعه رو بررسی کنه و اگر لازم بود تعویض بشه.

چه عواملی باعث خرابی صافی بنزین میشن؟

خرابی صافی بنزین به عوامل مختلفی بستگی داره از جمله: نوع، کیفیت و خلوص بنزینی که استفاده میشه، آلودگی هوای منطقه‌ای که خودرو در اون تردد می‌کنه و در نهایت استفاده از فیلترهای نامرغوب و بی‌کیفیت.

علائم خرابی صافی بنزین چه مواردی هستن؟

علائم گرفتگی و خرابی صافی بنزین شامل کاهش کارکرد موتور ماشین، خرابی پمپ سوخت، روشن نشدن موتور، بالا نرفتن سرعت موتور و روشن شدن چراغ چک در بعضی ماشین‌ها هستن.

‫3/5 ‏‫(2 نظر)‬

4 دیدگاه

 1. علیرضا گفت:

  وقت بخیر. یک سوال داشتم ممنون میشم راهنماییم کنید. بنده حدود یک هفته پیش فیلتر بنزین ماشین رو عوض کردم و از همون موقع چراغ چک بنزین روشن شده. چند روز پیش یکبار دیگه هم فیلتر رو عوض کردم اما چراغ چک همچنان روشنه. بنظر شما مشکل از کجاست؟

  • Moein Rafiei Mehr گفت:

   درود. همیشه توصیه می‌کنیم برای دریافت خدمات خودرویی به مراکز معتبر مراجعه کنید. در مورد مشکل شما باید بگم ممکنه همزمان با تعویض فیلتر مشکل دیگه‌ای در سیستم سوخت‌رسانی به وجود اومده باشه یا همونطور که در علائم خرابی صافی بنزین گفتیم ممکنه از فیلتر نامرغوب استفاده کرده باشید. در صورت تمایل به رفع مشکل میتونید درخواست‌تون رو در همین صفحه ثبت کنید.

 2. پیمان گفت:

  سلام خسته نباشید امکان هست بگید بهترین زمان تعویض صافی بنزین پراید چه موقعی هستش؟

  • متخصص محتوای اتوآچار گفت:

   سلام و احترام. بهترین زمان تعویض صافی بنزین هر 10 هزار کیلومتر یک بار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارائه دهنده خدمات

درخواست خدمات تعمیرگاهی