0 تا 100 آموزش پولیش ماشین | ساده ترین راه پولیش زدن

پولیش کردن ماشین

فهرست محتوا

پولیش کردن خودرو به افزایش رنگ، زیبایی و نمای بیرونی خودرو کمک زیادی می‌کنه. در صورتی که پولیش کردن به درستی انجام بشه عیوب و نواقص رنگ بدنه تا حدودی اصلاح میشه و سطح ماشین کاملا براق و یک دست میشه. این کار با استفاده از یه ترکیب شیمیایی و یه پارچه یا دستگاه انجام میشه و می‌تونه رنگ ماشین شما رو مثل روز اولی که از کارخونه گرفتید نو کنه. ما در این مطلب از«اتوآچار» قصد داریم آموزش پولیش ماشین رو از صفر تا صد برای شما توضیح بدیم تا اگر قصد دارید خودتون ماشینتون رو پولیش کنید، به راحتی بتونید این کار رو انجام بدید.

پولیش ماشین چیست؟

پولیش ماشین یه فرآینده که با کمک اون می‌شه سطح بدنه ماشین رو از خط و خراش، لکه، آلودگی‌های شیمیایی، گرد و غبار و روغن پاک کرد و یه ظاهر جذاب، براق و درخشان به ماشین داد. این کار با مواد شیمایی و ابزارهای مخصوص انجام میشه.

ساده‌ترین راه پولیش زدن ماشین

پولیش ماشین به دو صورت دستی و ماشینی انجام میشه که روش دستی ساده‌ترین راه پولیش زدن ماشین به حساب میاد. اگر ابزار و وسایل لازم رو داشته باشید، می‌تونید این کار رو خودتون هم انجام بدید اما پولیش زدن مراحلی داره که در ادامه به طور کامل اون رو توضیح میدیم. (برای آشنایی با مرکز پولیش خودرو تهران از طریق لینک اقدام کنید.)

آماده سازی خودرو قبل از پولیش

آموزش پولیش زدن ماشین

 • مرحله اول: ماشینتون رو در سایه پارک کنید. اولین قدم برای پولیش کردن ماشین شستن اونه و همیشه باید این شستن در سایه انجام بشه چون نور مستقیم خورشید باعث میشه صابونی که استفاده می‌کنید روی رنگ خشک بشه. ماشین رو روی گل یا چمن هم پارک نکنید چون بعد از شستن ممکنه آلودگی روی اون قرار بگیره. 
 • مرحله دوم : اطراف ماشین رو خالی کنید و کودکان و حیوانات رو از محل کار دور نگه دارید؛ چون فرآیند پولیش کاری یه کار آشفته و نامرتبه که اطراف ماشین رو کثیف و صابونی می‌کنه. هیچ چیزی رو اطراف ماشین نگه ندارید.
 • مرحله سوم: کل بدنه ماشین رو با آب بشویید. بهتره که با شلنگ این کار رو انجام بدید تا آب روی کل ماشین اسپری بشه. این کار برای پاک کردن ذرات بزرگ یا آلودگی‌هایی که روی ماشین گیر کردن مناسبه. برای شستن از بالا شروع کنید و همین طور که دارید آبکشی می‌کنید به سمت پایین برید. مطمئن بشید چرخ‌ها و قسمت پایین ماشین کاملا شسته میشن چون این بخش‌ها معمولا گل و کثیفی زیادی می‌چسبه.
 • مرحله چهارم: چرخ‌ها و لاستیک‌ها رو تمیز کنید. برای این کار از اسفنج و سطل متفاوتی نسبت به بدنه خودرو استفاده کنید. می‌تونید از اسپری‌ها و شوینده‌های مخصوص این کار استفاده کنید تا تمام آلودگی‌ها رو پاک کنه و نتیجه بهتری حاصل بشه.
 • مرحله پنجم: ماشین رو با صابون بشویید. برای این کار یک سطل رو با آب و مقدار کمی صابون مخصوص پر کنید و با اسفنج ماشین رو بشویید. دقت کنید اسفنج کاملا تمیز باشه. شستن رو از بالا شروع کنید و به سمت پایین حرکت کنید. دقت کنید تمام آلودگی‌ها قبل از پولیش کاملا تمیز بشن.
 • مرحله ششم: پد و مایع پولیش مناسب رو انتخاب کنید. اگر ماشین شما رنگ روشنی داره توصیه میشه از پدهای نرم‌تر استفاده کنید و اگر رنگ ماشینتون تیره‌ست، پدهای زبرتر مناسب‌ترن. 
 • مرحله هفتم: پد رو خیس کنید و فشار بدید تا آب اون خارج بشه و رطوبتش باقی بمونه. در کل فرآیند پولیش کردن هم پد رو مرطوب نگه دارید؛ برای این کار بهتره یک سطل آب کنار دستتون نگه دارید. 
 • مرحله هشتم: مقداری از مایع پولیش رو روی پد قرار بدید و پد رو روی بدنه بکشید. می‌تونید مایع رو مستقیم روی بدنه بزنید و پد رو روی اون بمالید.
 • مرحله نهم: پد رو به شکل یکنواخت و با فشار ثابت و موازی روی پنل‌های بدنه بکشید. وقتی فشار ثابتی اعمال می‌کنید احتمال آسیب به رنگ کمتر میشه. 
 • مرحله دهم: تا زمانی که سطح روشن رنگ رو مشاهده می‌کنید کار رو ادامه بدید. همزمان که پد رو روی بدنه می‌کشید بدنه صیقل داده میشه و مات میشه و سپس به آرومی اثر مایع ناپدید میشه و می‌تونید درخشش و براقی رو روی اون ببینید. بعد از مشاهده این مرحله می‌تونید سراغ پانل بعدی برید. دقت داشته باشید وقتی براقیت رو مشاهده کردید کار رو متوقف کنید و به جلا دادن رو بیشتر رنگ ادامه ندید چون ممکنه باعث کدر شدن رنگ بشه.
 • مرحله یازدهم: اگر لازمه پد رو با آب بشویید چون ممکنه ترکیبات پولیش روی اون جمع بشه و در این شرایط اگر پد شسته نشه قدرت پولیش کاهش پیدا می‌کنه. همون طور که قبلا هم گفتیم سعی کنید در طول فرآیند پد رو مرطوب نگه دارید.
 • مرحله دوازدهم: مراقب بخش‌های حساس ماشین باشید. وقتی مایع پولیش با فشار به بخش‌های حساس ماشین برخورد می‌کنه می‌تونه باعث سوختن لایه شفاف روی اونها بشه و رنگشون رو خراب کنه؛ پس به این نکته توجه داشته باشید. کشیدن پد رو با صبر و وسواس انجام بدید و دقت کنید شیارها رو از قلم نندازید. 
 • مرحله سیزدهم: در انتها ماشین رو دوباره بشویید و آبکشی کنید و مطمئن بشید هیچ اثری از مایع پولیش روی بدنه خودرو باقی نمونده.
 • مرحله چهاردهم: اجازه بدید ماشین کاملا خشک بشه. برای تسریع در این فرآیند می‌تونید از حوله‌های میکروفایبر استفاده کنید. اگر لکه‌های کوچک آب روی بدنه باقی موندن می‌تونید اونها رو با حوله خشک کنید.
 • مرحله پانزدهم: یک لایه واکس روی بدنه بمالید. سعی کنید از موم با کیفیت استفاده کنید. برای این کار کافیه مقداری از موم رو روی یک پد بزنید و با حرکت دایره‌ای روی ماشین بمالید. کل بدنه رو واکس بزنید چون واکس حفاظت رو در برابر نور آفتاب بالاتر می‌بره.
 • مرحله شانزدهم: بعد از خشک شدن واکس اون رو با یک حوله میکروفایبر از روی رنگ پاک کنید. برای اینکه مطمئن بشید واکس خشک شده می‌تونید انگشتتون رو روی سطح بدنه بکشید، اگر واکس به انگشت نچسبه یعنی کاملا خشک شده و می‌تونید اون رو با حوله پاک کنید. بعد از پاک کردن درخشندگی و براقی رو روی بدنه مشاهده خواهید کرد.

پولیش کاری با استفاده از دستگاه هم دقیقا همین مراحل رو داره و فرقی با روش دستی نداره. (برای استعلام قیمت پولیش ماشین در تهران کلیک کنید) 

نحوه واکس و پولیش خودرو

کلام آخر

پولیش کاری یه راه سریع و ارزون برای نو کردن ماشینتونه که در صورتی که مراحل کار رو بلد باشید و وسایلش رو داشته باشید می‌تونید خودتون هم انجامش بدید. این کار می‌تونه ظاهر جذاب و زیبایی به خودرو بده و در صورتی که قصد فروش اون رو دارید می‌تونه باعث جلب رضایت مشتری هم بشه. ما در این مطلب آموزش پولیش ماشین رو به طور کامل توضیح دادیم ولی اگر دنبال مرکزی هستید که این کار رو به صورت حرفه‌ای و تخصصی انجام بده، می‌تونید از اتوآچار کمک بگیرید. 

 

سوالات متداول

پولیش خودرو چقدر زمان می‌بره؟

در صورتی که پولیش با دستگاه انجام بشه معمولا یک ساعت زمان برای اون کافیه ولی در صورت انجام پولیش به روش دستی بسته به سرعت انجام کار حداقل دو ساعت زمان باید برای اون در نظر گرفت.

هزینه پولش خودرو چقدره؟

هزینه پولیش ماشین به عوامل مختلفی از جمله به نوع خودرو، انجام دستی یا ماشینی اون و اجرت تکنسین بستگی داره.

ماندگاری پولیش خودرو چقدره؟

ماندگاری پولیش به کیفیت و نوع موادی که استفاده می‌کنید بستگی داره. در صورتی که از مواد با کیفیتی استفاده کنید می‌تونید اثر اون رو 2 تا 3 سال روی بدنه ماشین مشاهده کنید.

‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارائه دهنده خدمات

درخواست خدمات تعمیرگاهی