11 دلیل کشیده شدن فرمان ماشین به یک سمت + راه حل مشکل

دلیل کشیده شدن فرمان به یک سمت

فهرست محتوا

ممکنه براتون اتفاق افتاده باشه که وقتی دارید رانندگی می‌کنید، حس کنید ماشینتون به یه سمت کشیده میشه، یعنی فرمان ماشین به سمت راست یا چپ متمایل بشه و شما ناخودآگاه موقع گاز دادن یا حرکت کردن ببینید ماشین به یک سمت بیشتر حرکت می‌کنه. این مشکل می‌تونه به خاطر عوامل مختلفی به وجود بیاد که تو این مطلب از «اتوآچار» قراره راجب دلیل کشیده شدن فرمان به یک سمت صحبت کنیم.

دلایل کشیده شدن فرمان به یک سمت

همونطور که اشاره کردیم، فرمان خودرو به دلایل فنی مختلفی ممکنه به یک سمت کشیده بشه که این مشکل موقع گاز دادن و ترمز کردن بیشتر به چشم میاد. در ادامه به این دلایل اشاره می‌کنیم (+):

 1. بالانس نبودن لاستیک‌ها: بعد از تعویض لاستیک ممکنه متوجه کشیده شدن فرمان به یک سمت بشید. این اتفاق به این دلیل رخ میده که باد لاستیک‌ها با هم بالانس نشدن و ماشین تراز نیست. در این شرایط باید به یه آپاراتی یا پنچرگیری مراجعه کنید و ازش بخواید بالانس بودن لاستیک‌ها رو چک کنه. حتی شاید لازم باشه لاستیک‌ها رو باز کنه و دوباره ببنده تا تراز بشن. برای دریافت خدمات بالانس لاستیک در تهران کلیک کنید.
 2. وجود اشکال در جلوبندی: وجود اشکال در جلوبندی ماشین هم یکی دیگه از مشکلاتیه که می‌تونه باعث کشیدن شدن فرمان به یک سمت بشه. اگر در جاده‌ها و مسیرهای پر دست‌انداز و پر چاله چوله رانندگی می‌کنید، یا به تازگی تصادف شدیدی رو تجربه کردید که به جلوبندی ماشین آسیب رسونده، علت کشیده شدن ماشین به یک سمت رو می‌تونید به بهش ربط بدید. برای اینکه این مشکل رو حل کنید، به یک تعمیرگاه تخصصی تعمیر جلوبندی مراجعه کنید تا ایراد رو به شکل اصولی حل کنه.
 3. تنظیم نبودن باد لاستیک‌ها: باد لاستیک‌های ماشینتون رو هر چند ماه یک بار بررسی کنید؛ بعضی وقت‌ها دلیل کشیده شدن فرمان به یک سمت همین دلیل ساده‌ست. همون طور که می‌دونید، وقتی باد لاستیک‌ها تنظیم نباشه، یک سمت ماشین پایین‌تر از سمت دیگه‌شه و همین باعث میشه خودرو به یک سمت کشیده بشه. بعد از باد کردن لاستیک‌ها اگر با این مشکل مواجه شدید به تنظیم نبودن باد لاستیک‌ها شک کنید.
 4. تنظیم نبودن سیستم فرمان: تنظیم نبودن فرمان هم یکی دیگه از دلایل کشیده شدن ماشین موقع رانندگی به یک سمته. وقتی فرمان ماشین به طور استاندارد تنظیم نشده باشه یا به اصطلاح خلاصی داشته باشه، موقع رانندگی حس می‌کنید ماشین به یک سمت بیشتر کشیده میشه. برای رفع این مشکل و دریافت خدمات میزان فرمان در تهران کلیک کنید.
 5. متعادل نبودن ترمزها: اگر یکی از ترمزهای ماشین دچار اختلال بشه و به شکل نامتعادل و ناهماهنگ با ترمز بقیه چرخ‌ها عمل کنه، موقع ترمز کردن متوجه کشیده شدن ماشین به یک سمت می‌شید.
 6. متعادل نبودن وزن ماشین: اگر وزن ماشین در دو سمت تقریبا برابر نباشه، ماشین از حالت تعادل خارج میشه و موقع حرکت ممکنه به یک سمت کشیده بشه. قراردادن بار زیاد در یک طرف ماشین یا نشستن سرنشینان به شکل نامتوازن باعث این عدم تعادل میشه که باید بهش توجه کنید.
 7. وجود مشکل در کولیس ترمز: کولیس ترمز بخشی از سیستم دیسک ترمزه که لنت‌ها رو نگهداری و هدایت می‌کنه. کولیس‌ها نقش مهمی در قفل شدن دیسک صفحه ترمز خودرو ایفا می‌کنن و نزدیک چرخ‌ها و در دو سمت (راست و چپ) محور چرخ‌ها قرار گرفتن. اگر کولیس ترمز دچار مشکل بشه، در عملکرد لنت‌ها هم اختلال ایجاد میشه و ماشین موقع ترمز به همون سمتی کشیده میشه که کولیس دچار مشکل شده. وقتی این مشکل ایجاد میشه، تعمیرکار معمولا باید کولیس رو عوض کنه تا مشکل برطرف بشه.
 8. فرسودگی لنت‌های ترمز: خرابی و فرسودگی لنت‌های ترمز یکی دیگه از دلایل کشیده شدن ماشین به یک سمته. وقتی لنت ترمز یک سمت ساییده یا فرسوده میشه، ترمز در اون سمت ماشین درست عمل نمی‌کنه و خودرو به سمتی کشیده میشه که لنت‌های سالم‌تر و پرتری داره. پس به سلامت لنت‌های ترمز توجه داشته باشید و دقت کنید همه اون‌ها ضخامت یک اندازه داشته باشن تا موقع ترمز گرفتن به‌صورت هماهنگ عمل کنن. بهترین زمان تعویض لنت ترمز رو تو این مقاله گفتیم.
 9. مشکل در سیستم تعلیق ماشین: سیستم تعلیق یا فنربندی ماشین کمک می‌کنه نوساناتی که ماشین موقع حرکت روی سطوح و جاده‌های ناهموار باهاش مواجهه، به سرنشینان وارد نشه. سیستم تعلیق از بخش‌های مختلفی مثل فنر، کمک فنر و … تشکیل شده. اگر این سیستم مشکل پیدا کنه، ماشین موقع ترمز گرفتن به یک سمت کشیده میشه.
 10. وجود مشکل در بلبرینگ و یاتاقان: بلبرینگ و یاتاقان در هر وسیله چرخشی‌ای که استفاده بشه از اصطکاک و ساییدگی موقع چرخش جلوگیری می‌کنه و باعث حفظ تعادل در اون میشه. اگر این قطعه‌ها آسیب ببینن یا دچار فرسایش بشن، فرمان ماشین موقع حرکت یا ترمز کردن به یک سمت کشیده میشه.
 11. خرابی شلنگ ترمز: شلنگ ترمز باعث انتقال روغن ترمز به چرخ‌ها میشه. این وسیله انعطاف پذیره تا موقع چرخش، مشکلی براش به وجود نیاد. اگر این شلنگ فرسوده بشه یا کار نکنه، سیستم ترمز به درستی عمل نمی‌کنه و موقع ترمز گرفتن شاهد کشیده شدن ماشین به یک سمت هستید.

 

علائم کشیده شدن فرمان به یک سمت

خطرات کشیده شدن فرمان خودرو به یک سمت

وقتی به دلیل یکی از مشکلاتی که در بالا بهشون اشاره کردیم موقع شتاب گرفتن یا ترمز کردن، فرمان ماشین به یک سمت کشیده میشه، خودرو نمی‌تونه روی یک خط راست حرکت کنه و راننده مدام باید مراقب باشه از مسیر خارج نشه. این مسئله باعث خستگی زیاد و از دست دادن تمرکز در فرد میشه و خطر تصادف رو بالا می‌بره.

در صورتی هم که راننده مبتدی باشه یا مهارت کمتری داشته باشه، ممکنه نتونه ماشین رو کنترل کنه و تصادفات و اتفاقات جبران ناپذیری برای راننده و ماشین رخ بده. در صورتی که متوجه وجود این مشکل در ماشینتون شدید، بهتره در اولین فرصت نسبت به رفعش اقدام کنید.

نحوه رفع مشکل کشیده شدن فرمان به یک سمت

همونطور که اشاره کردیم، اگر موقع حرکت یا ترمزگیری متوجه کشیده شدن ماشین به یک سمت شدید، بهتره به یک تعمیرگاه معتبر مراجعه کنید.

مراجعه به‌موقع به تعمیرگاه از بدتر شدن وضعیت ماشین جلوگیری می‌کنه و هزینه کمتری هم به شما تحمیل میشه. برای جلوگیری از بروز این مشکل هم لازمه چند نکته رو رعایت کنید:

 1. سرویس دوره‌ای ماشین رو به‌طور منظم انجام بدید
 2. تا جایی که امکان داره در مسیرها و جاده‌های خاکی و پر دست‌انداز رانندگی نکنید
 3. باد لاستیک‌ها و لنت‌های ترمز رو مرتب بررسی کنید
 4. هر سال سیستم جلوبندی و تعلیق ماشین رو چک کنید

 

چرا فرمان ماشین به یک سمت کشیده می‌شود

کلام پایانی

کشیده شدن فرمان به یک سمت یکی از مشکلاتیه که ممکنه به دلایل مختلفی مثل کم یا زیاد بودن باد لاستیک‌ها، خرابی سیستم ترمز، سیستم تعلیق، سیستم جلوبندی، بلبرینگ و یاتاقان و در نهایت خرابی سیستم فرمان اتفاق بیفته.

این مشکل می‌تونه باعث انحراف خودرو در جاده بشه و خطرات جبران ناپذیری رو به شما تحمیل کنه، پس در صورتی که متوجه وجود چنین مشکلی در ماشین شدید، باید در سریع‌ترین زمان ممکن به یک تعمیرگاه کاربلد و حرفه‌ای مراجعه کنید تا در مرحله اول علت رو پیدا کنه و بعد نسبت به رفعش به شکل درست اقدام کنه.

 

اتوآچار دوست تعمیرکار من

ثبت درخواست خدمات تعمیرگاهی

دیگه نباید نگران خدمات خودروت باشی، با خیال راحت درخواستت رو ثبت کن و منتظر تماس ما باش.

اتوآچار دوست تعمیرکار من

 

سوالات متداول

دلیل کشیده شدن فرمان ماشین به یک سمت چیه؟

بالانس نبودن لاستیک‌ها، وجود اشکال در جلوبندی، تنظیم نبودن باد لاستیک‌ها، تنظیم نبودن سیستم فرمان، متعادل نبودن وزن ماشین و همچنین وجود اشکال در سیستم ترمز از مهمترین دلایل کشیده شدن فرمان ماشین به یک سمت هستن.

کشیده شدن فرمان ماشین به یک سمت چه خطراتی داره؟

در این صورت راننده مدام باید مراقب باشه که از مسیر خارج نشه. این مسئله باعث خستگی زیاد و از دست دادن تمرکز در فرد میشه و خطر تصادف رو بالا می‌بره.

چطوری از کشیده شدن فرمان ماشین به یک سمت جلوگیری کنیم؟

بررسی مرتب باد لاستیک‌ها و لنت‌های ترمز، چک کردن سالانه سیستم تعلیق و جلوبندی ماشین و در نهایت انجام سرویس دوره‌ای خودرو به‌طور منظم باعث جلوگیری از این اتفاق میشه.

‫0/5 ‫(0 نظر)

2 دیدگاه

 1. sepehr گفت:

  سلام علت کشیدن فرمان خودرو به سمت راست چیه؟ چه طور میتونم متوجه مشکل بشم

  • متخصص محتوای اتوآچار گفت:

   سلام و احترام . دلایل زیادی مثل مشکل داشتن جلوبندی، بالانس نبودن لاستیک ها، افتادن در چاله بزرگ که راه حل میزان فرمان هستش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارائه دهنده خدمات

درخواست خدمات تعمیرگاهی