6 تفاوت میزان فرمان سه بعدی با روش سنتی (جدول)

میزان فرمان سه بعدی و هر آنچه باید بدانید.

فهرست محتوا

ممکنه تراز چرخ‌های ماشین با تصادف، رانندگی در جاده‌های ناهموار یا با سایش زیاد اجزای سیستم فرمان از حالت عادی خارج بشه. در این شرایط اگه شما فرمان رو تنظیم نکنید ممکنه سایش سریع آج لاستیک‌ها، هندلینگ ضعیف و کاهش ایمنی ماشین اتفاق بیفته. در این مطلب از «اتوآچار» به‌طور کامل به نحوه کار میزان فرمان سه بعدی و ویژگی‌های اون می‌پردازیم.

استفاده از فناوری‌های جدید مثل «میزان فرمان سه بعدی» برای تراز کردن و هماهنگی هر چهارچرخ می‌تونه یه روش تضمین‌شده برای یک سواری نرم و افزایش طول عمر لاستیک‌ها باشه. تنظیم فرمان 3D جایگزین مطمئن‌تری برای روش‌های سنتیه، چون در دقت و اندازه‌گیری انحراف چرخ‌ها عملکرد بهتری داره.

میزان فرمان چیه؟

هرکی که ماشین داره یا رانندگی می‌کنه، با اصطلاح میزان فرمان یا تنظیم فرمان آشنایی داره. میزان فرمان به مجموعه اقداماتی میگن که مکانیک‌ها، جلوبندی‌سازها یا مراکز تعویض‌روغنی و پنچرگیری بر روی قطعات مختلف ماشین انجام میدن تا همه بخش‌های مربوط به حرکت، چرخش و پیچش تایرها در یک راستا و در یک زاویه قرار بگیرن.

میزان فرمان چیست؟ اولین نکته برای دانستن میزان فرمان سه بعدی

وقتی زاویه همه قطعات مرتبط با لاستیک‌ها در یه راستا قرار بگیرن، سیستم تعلیق ماشین کارایی بیشتری داره و فرمان‌پذیری و هندلینگ خودرو در بالاترین سطح ممکن قرار می‌گیره. در این شرایط هم کنترل خودرو در سرعت‌های مختلف و توی جاده‌های ناهموار آسون‌تره، هم آسیب کمتری به قطعات سیستم تعلیق، جعبه‌فرمان و سیستم هندلینگ و همچنین رینگ‌ها و لاستیک‌ها وارد می‌شه.

در کل میزان فرمان به دو روش دستی (معمولی) و سه بعدی (دستگاهی) انجام میشه.

میزان فرمان دستی

همه خودروها با توجه به نوع و قطعات درگیرشون با لاستیک‌ها و چرخ‌ها، هر چند وقت یه بار باید به مراکز تنظیم فرمان مراجعه کنن تا زاویه قطعاتی مثل کمبر (Camber)، کستر (Caster) و تو (Toe) تنظیم بشه. برای تنظیم فرمان از ابزارهای مختلفی استفاده می‌شه که هرکدوم از اونا، فاصله‌ چرخ‌ها رو در زاویه‌ خاصی اندازه می‌گیرن.

برای اینکه محورهای خودرو در یک راستا قرار بگیرن، باید با استفاده از ابزار مخصوص، فاصله بین جلو و عقب چرخ‌های جلویی خودرو هماهنگ بشن. برای این کار اول چرخ‌های جلویی ماشین روی یک تخته متحرک به نام ترن تیبل (Turn Table) قرار می‌گیرن تا بتونن اونا رو آزادانه و به‌دلخواه چرخ‌ها حرکت بدن.

بعد فاصله بین جلو و عقب چرخ‌ها با یه تخته، یه قطعه فلز یا متر اندازه‌گیری می‌شه. با این کار مشکلات کشیدن فرمان به یک سمت و لاستیک‌سابی‌های مرتبط با اون برطرف می‌شه.

 

اتوآچار دوست تعمیرکار من

ثبت درخواست خدمات تعمیرگاهی

دیگه نباید نگران خدمات خودروت باشی، با خیال راحت درخواستت رو ثبت کن و منتظر تماس ما باش.

اتوآچار دوست تعمیرکار من

 

میزان فرمان سه بعدی 

اگه بخوایم درمورد میزان فرمان سه بعدی توضیح بدیم، باید بگیم که فناوری تنظیم میزان فرمان سه بعدی (3D Wheel Alignment) در واقع از اصول اولیه دیدگاه فیزیکی و فناوری پردازش اطلاعات کامپیوتریاستفاده می‌کنه.

توی این روش برای زاویه‌بندی قطعات درگیر، از دوربین استفاده میکنن چون استفاده از دوربین احتمال خطای انسانی و ابزاری رو به حداقل می‌رسونه و بهترین هندلینگ رو برای سیستم فرمان ایجاد میکنه.

دلیل نام‌گذاری تنظیم فرمان سه بعدی هم اینه که در این روش، سیستم دیجیتالی هر سه زاویه تو، کمبر و کستر رو با هم و نسبت به هم می‌سنجه و خطا و انحراف هر کدوم رو محاسبه می‌کنه.

 

 

تنظیم فرمان سه بعدی اینطور نیست که زاویه‌بندی قطعات تنها با نظر راننده، ابزار سنتی و همراه با خطا، دقت و مهارت مکانیک و تشخیص اون انجام بشه. در این روش از ابزار پیشرفته و دیجیتالی مثل دوربین و سنسورها (شاخص) استفاده می‌کنن که خطای ابزاری و انسانی رو به صفر می‌رسونه.

 

در میزان فرمان 3 بعدی دو قطعه به‌عنوان سنسور بر روی چرخ‌های موردنظر که اغلب چرخ‌های جلو هستند، نصب می‌شن، بعد دوربین‌هایی که به همین منظور طراحی‌شدن، با توجه به زاویه و نحوه قرارگیری سنسور‌ها، میزان انحراف چرخ‌ها از هم رو در قالب اعداد دیجیتالی بر روی صفحه نمایشگر نمایش میدن.

مفهوم میزان فرمان سه بعدی 

تفاوت میزان فرمان سه بعدی و دستی

فرق تنظیم فرمان سنتی با میزان فرمان 3 بعدی دقیقاً مثل تفاوت بالانس لاستیک به روش سنتی و بالانس لاستیک به‌صورت دیجیتالی و کامپییوتریه. با توجه به اعداد روی مانیتور، مکانیک تنظیمات مورد نیاز رو اعمال می‌کنه تا شاخص‌ها به کمک دوربین، فاصله بین قسمت جلویی و عقب لاستیک خودرو رو تنظیم کنن.
 
واضحه که در روش دستی امکان خطا وجود داره. در نتیجه ملاک اصلی تشخیص مکانیک و زاویه‌بندی خودرو، گفته‌های صاحب خودرو و ابزارهای نه‌چندان دقیقی هستن که مکانیک از اونا استفاده میکنه. مکانیک در میزان فرمان دستی با استفاده از ابزارهای موجود، تشخیص خود و با در نظر گرفتن مشکلاتی که صاحب خودرو عنوان کرده است، زاویه‌ها رو تغییر میده.
 
میزان فرمان سه بعدی نسبت به روش دستی دقت بالا و البته قیمت بالاتری داره. بنابراین بهتره برای ماشین‌های جدید از روش 3D استفاده بشه، چون میزان فرمان با فاصله دیرتری بهم می‌ریزه. برای خودروهای قدیمی می‌تونید از روش میزان فرمان دستی استفاده کنید، چون قطعاتشون فرسوده شدن و این روش تنظیم فرمان روش به صرفه‌تریه.
 
در این جدول روش تنظیم فرمان سه بعدی و دستی رو مقایسه کردیم:
 
 

میزان فرمان سه بعدی

میزان فرمان دستی

دقت

دقت بسیاری بالایی دارد

دقت بسیار کمی دارد

سرعت

سرعت انجام کار بالاست

مکانیک زمان بیشتری صرف می‌کند

گستردگی

تعمیرگاه‌های کمی در سطح شهر وجود دارد

تعمیرگاه‌های زیادی در سطح شهر وجود دارد

نوع خودرو

مناسب برای خودروهای نو و مدل بالاست

مناسب برای خودروهای قدیمی و مدل پایینه

تخصص

به مهارت کار با کامپیوتر نیاز داره

به مهارت فنی و تشخیصی نیاز داره

هزینه

هزینه بالایی داره

هزینه کمی داره

ابزارهای لازم برای میزان فرمان ۳ بعدی

همون‌طور که قبل‌تر گفتیم در میزان فرمان 3 بعدی از دو ابزار اصلی یکی دوربین و یکی هم سنسورها استفاده میشه. در ادامه به این ابزارها اشاره می‌کنیم:

1. سنسورها یا شاخص‌های اندازه‌گیری

سنسور اندازه‌گیری در چرخ‌های جلوی خودرو قرار دارن. چرخ‌های سمت چپ خودرو با سنسور سمت چپ اندازه‌گیری می‌شن و چرخ‌های سمت راست خودرو برای اندازه‌گیری سنسور سمت راست استفاده میشن. سنسورهای اندازه‌گیری بر روی یک تیر افقی یا به‌صورت جداگانه با یک تیر عمودی روی لاستیک‌ها ثابت می‌شن.

2. کامپیوتر با برنامه گرافیکی

سنسورهای اندازه‌گیری میزان تراز و انحراف رو محاسبه می‌کنن. بعد دوربین یه سری تصویر از سنسورها می‌گیره و برای محاسبه به کامپیوتر ارسال می‌کنه. کامپیوتر که یه برنامه رابط کاربری گرافیکی روش نصبه، نتایج رو محاسبه میکنه و نمایش می‌ده. بعد میزان انحراف محاسبه میشه تا بتونن چرخ‌ها رو باهاش تنظیم کنن. جالبه بدونید که سیستم کامپیوتری با سیسم عامل ویندوز کار می‌کنه.

ویژگی‌های میزان فرمان سه بعدی

فناوری تنظیم فرمان 3 بعدی به دلیل ویژگی‌ها و مشخصاتی که داره، بهترین روش تراز کردن چرخ‌ها محسوب می‌شه. این ویژگی‌ها کدومن؟ در ادامه توضیح میدیم:

 1. دقت روش سه بعدی تا 0.1 میلی‌متره که تقریباً 100 برابر دقیق‌تر از روش دستیه!
 2. پارامترهایی مثل انحراف چرخ، تعیین موقعیت تک‌چرخ، اندازه‌گیری قفل تو (Toe)، موقعیت‌یابی سیستم تعلیق خودرو و غیره تو این روش در نظر گرفته میشن.
 3. تراز چرخ‌ها شامل بررسی جهت و زاویه اون‌هاست که به‌صورت کاملاً دیجیتالی انجام می‌شه.
 4. پردازش داده‌ها فقط از طریق انعکاس تصویر از سنسور به دوربین و از دوربین به کامپیوتر انجام می‌شه.
 5. شرایط نصب و راه‌اندازی بدون نیاز به کالیبراسیون رو فراهم می‌کنه و میشه اطلاعات رو به‌راحتی از نمایشگر مشاهده کرد.
 6. کامپیوترها امکان پردازش داده‌های بزرگ رو دارن و بدون هیچ خطایی کار می‌کنن.
 7. خودروهای مدل قدیمی و جدید از برندهای داخلی و خارجی می‌تونن از قابلیت عیب‌یابی این روش استفاده کنن.

 

فواید میزان فرمان 3 بعدی

فواید میزان فرمان 3 بعدی

میزان فرمان سه بعدی به مکانیک اجازه میده تا دقیق‌ترین تراز چرخ رو روی انواع خودروها انجام بده. شما می‌تونید با تنظیم میزان فرمان 3 بعدی از مزایای این روش بهره ببرید:

1- بهبود عمر لاستیک

تراز نبودن چرخ‌ها یکی از دلایل اصلی سایش و از بین رفتن زودرس لاستیک‌هاست. میزان فرمان سه بعدی می‌تونه به‌طور قابل‌توجهی عمر لاستیک‌ها رو زیاد کنه. اگر روش سه بعدی را انجام داده باشید، نیازی نیست به‌طور مدام به تعمیرگاه بیایید و خودرو رو تنظیم فرمان کنید.

2- بهبود مصرف سوخت

خودروهایی که مشکل ناهماهنگی در چرخ‌ها دارن، مصرف سوخت بالاتری هم خواهند داشت، چون چرخ‌های ماشین به سمت جلو کشیده می‌شه. چرخ‌هایی که تنظیم‌نشدن برای قرارگرفتن در یک راستا مقاومت می‌کنن که این اتفاق باعث افزایش مصرف سوخت می‌شه.

3- کاهش دی‌اکسیدکربن

با بهبود مصرف سوخت و سایش کمتر تایرها، انتشار گازهای گلخانه‌ای به حداقل می‌رسه. این نکته باعث آلودگی کمتر هوا شده و ردپای کربن در جو رو هم کم میکنه. حالا فرض کنید اگه همه خودروهای داخل جاده‌ها میزان فرمان رو انجام داده باشن، چقدر می‌تونه روی کیفیت هوا تاثیر بذاره!

4- کاهش هزینه‌ها

با افزایش طول عمر لاستیک‌ها و بهبود مصرف سوخت، هزینه‌هاتون هم کاهش پیدا می‌کنه. تنظیم نبودن فرمان می‌تونه یکی از علائم خرابی جلوبندی باشه که این مورد هم هزینه‌های اضافی روی دستتون میذاره. درسته که میزان فرمان سه بعدی گرون‌تر از روش دستیه، ولی با یه حساب سرانگشتی می‌تونید متوجه بشید که در بلندمدت سود بیشتری برای شما داره.

5- بهبود هندلینگ

وقتی فرمان تنظیم باشه، با توجه به کاهش مقاومت در چرخش لاستیک‌ها به دلیل تنظیم بودن فرمان، تجربه رانندگی برای شما نرم و روان میشه؛ یعنی تنظیم فرمان باعث بهبود هندلینگ خودرو می‌شه و تجربه رانندگی رو براتون لذت‌بخش می‌کنه. بنابراین ذهن شما معطوف به جاده خواهد بود و دغدغه‌ای بابت کشش چرخ‌ها به یک سمت و سفت گرفتن فرمان در دست‌تون ندارید.

6- افزایش ایمنی

تنظیم نبودن فرمان می‌تونه مشکلات متعددی رو براتون درست کنه. مثلا راننده اغلب احساس می‌کنه که فرمان به سمت راست یا چپ به‌طور خودکار حرکت می‌کنه. این مشکل در صورت عدم آگاهی می‌تونه خطرناک باشه. شاید براتون جالب باشه بدونید درصد زیادی از تصادفات جاده‌ای به دلیل مشکلات فنی وسایل نقلیه اتفاق میفته.

دریافت خدمات میزان فرمان 3D

هزینه میزان فرمان سه بعدی

ازونجایی که میزان فرمان سه بعدی دقت و ظرافت بسیار بالایی داره و با توجه به استفاده از سنسورها و دوربین‌های دیجیتالی و پیشرفته، طبیعیه که قیمت میزان فرمان سه بعدی مقداری بالاتر از میزان فرمان دستی باشه. برای دریافت خدمات میزان فرمان در تهران کلیک کنید.

میزان فرمان بعد از تعویض لاستیک

آیا بعد از تعویض لاستیک میزان فرمان لازمه؟ بله، یادتون باشه بعد از تعویض لاستیک حتماً باید میزان فرمان 3 بعدی رو مجدداً بررسی کنید. تعویض لاستیک باعث بهم خوردن تراز و جهت چرخ‌ها می‌شه.

معمولا توصیه می‌شه تنظیم غربیلک فرمان و تنظیم خود فرمان خودرو هم با تنظیم فرمان انجام بدید چون همه این عوامل باعث می‌شن ماشین در یک حالت پایدار کار کنه. 

زمان انجام میزان فرمان سه بعدی

چه زمانی میزان فرمان لازمه؟ اطلاع از این موارد کمک می‌کنه تا بدونی چه زمانی باید برای تنظیم فرمان خودرو اقدام کنی. اطلاعات بیشتر در این باره رو می‌تونی تو مقاله نکات مهم نگهداری خودرو مطالعه کنی:

 • هر وقت تصادف کردی.
 • اگه متوجه شدی که آج لاستیک‌ها به‌طور غیرعادی فرسوده شدن.
 • اگه با مشکلاتی در فرمان یا هندلینگ مواجهی.
 • اگه ماشینت به یک طرف کشیده میشه.
 • اگه فرمان بعد از یک پیچ به‌راحتی به حالت اول بر نمی‌گرده.
 • اگه موقع رانندگی در یک خط مستقیم، فرمان در یک زاویه باقی می‌مونه.
 • زمانی که لاستیک جدید می‌خری.
 • زمانی‌که سیستم تعلیق یا اجزای فرمان رو تعویض می‌کنی.
 • اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنی که زمین اون پر از چاله و دست‌اندازه.

 

میزان فرمان سه بعدی بعد از تعویض لاستیک

کلام آخر

دقت بالایی که میزان فرمان سه بعدی داره بخاطر اینه که از جدیدترین فناوری‌های دوربین و کامپیوتر استفاده می‌کنه. این سیستم از یک کامپیوتر مبتنی بر ویندوز که فناوری سه بعدی رو ارائه می‌ده، تصویر سه‌ بعدی از وضعیت لاستیک‌ها نشون میده. دوربین‌ها اهداف رو شناسایی و تجزیه‌وتحلیل می‌کنن تا اندازه‌گیری دقیقی ارائه بدن. تنظیم فرمان 3D نسبت به روش دستی گرون‌تره ولی فواید بیشتری داره.

اگر از این روش برای تنظیم فرمان ماشینت استفاده کنی، نیازی نیست به‌طور مدام به تعمیرگاه بری چون بخاطر تنظیم بودن فرمان طول عمر لاستیک‌ها بیشتر شده و در نتیجه در هزینه‌هاتون هم صرفه جویی میشه.

سؤالات متداول

میزان فرمان سه بعدی چیه؟

میزان فرمان سه بعدی روشیه که برای اندازه‌گیری و تنظیم زاویه چرخ‌های خودرو در سه بعد کمبر، کاستور و تو استفاده می‌شه. توی این روش از دوربین‌ها و نرم‌افزارهای با تکنولوژی بالا استفاده میشه تا اندازه‌گیری‌های دقیقی انجام بشه.

آیا همه خودروها امکان تنظیم فرمان سه بعدی دارن؟

بله، این دستگاه‌ها برای همه خودروها ازجمله سدان، شاسی‌بلند، هاچ‌بک، کامیون و غیره قابل استفاده هست.

تراز چرخ‌ها با تنظیم فرمان سه بعدی چقدر زمان می‌بره؟

تراز چرخ‌ها معمولاً حدود 30 دقیقه تا یک ساعت با دستگاه سه بعدی بسته به نوع وسیله نقلیه و میزان ناهماهنگی زمان میبره.

مزایای استفاده از میزان فرمان سه بعدی چیه؟

مزایای استفاده از میزان فرمان سه بعدی شامل اندازه‌گیری‌های دقیق‌تر، زمان سرویس‌دهی سریع‌تر و بهبود رضایت مشتریه. علاوه بر این، استفاده از تنظیم فرمان سه بعدی می‌تونه طول عمر لاستیک‌ها رو افزایش بده و خطر تصادفات ناشی از عدم تراز چرخ‌ها رو کم کنه.

‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارائه دهنده خدمات

درخواست خدمات تعمیرگاهی