صافکاری PDR – معرفی 4 مزایای صافکاری بدون رنگ

راهنمای جامع صافکاری PDR

فهرست محتوا

هرنوع آسیب محیطی به بدنه ماشین مثل بارش تگرگ می‌تونه باعث بشه که ما به صافکاری مراجعه کنیم. یکی از روش‌های صافکاری بدون رنگ، پی‌دی‌آر گفته میشه. در این مطلب از «اتوآچار» به‌طور کامل در مورد صافکاری PDR و مزایای اون صحبت می‌کنیم.

صافکاری PDR با استفاده از میله انجام میشه تا قسمت فرورفته به حالت اولیه خودش برگرده. این تکنیک صنعت تعمیر خودرو رو متحول کرده و به‌عنوان روشی جایگزین برای روش‌های سنتی محسوب می‌شه.

صافکاری PDR چیه؟

اصطلاح PDR مخفف کلمه Paintless Dent Repair هست که به صافکاری بی‌رنگ و تعمیر بدنه خودرو بدون انجام رنگ‌آمیزی اشاره داره. در این روش لازمه که به قسمت پشتی قطعه آسیب‌دیده دسترسی داشته باشیم.

یعنی قطعات سالم خودرو باید با دقت برداشته بشن تا صافکار به فرورفتگی در پشت قطعه دسترسی پیدا کنه. بعد فشار و ضربه به‌صورت آهسته و ثابت به پشت فرورفتگی وارد می‌شه تا فلز با دقت به موقعیت اصلی خودش برگرده.

 

در صافکاری PDR به مهارت‌ها و ابزارهای خاصی نیازه، در این روش، فرورفتگی رو به طور دقیق بررسی میکنن و عواملی مثل اندازه، عمق و محل اون رو اندازه می‌گیرن. تو این روش ممکنه از قدرت مکش و خلأ هم برای صافکاری نهایی استفاده بشه.

خیلی از فرورفتگی‌ها و برآمدگی‌های حاصل از تصادف و برخورد خودرو با اجسام سخت، با کمک این صافکاری قابل رفع و ترمیمن. در این مورد پیشنهاد می‌کنیم مقاله تفاوت صافکاری با رنگ و بدون رنگ رو حتما مطالعه کنید.

اتوآچار دوست تعمیرکار من

ثبت درخواست خدمات تعمیرگاهی

دیگه نباید نگران خدمات خودروت باشی، با خیال راحت درخواستت رو ثبت کن و منتظر تماس ما باش.

اتوآچار دوست تعمیرکار من

 

انواع ابزارهای PDR

صافکاری پی‌دی‌آر به کمک ابزارهای مختلفی انجام می‌شه. میله‌های PDR مهم‌ترین و پراستفاده‌ترین قطعه در مجموعه ابزار صافکاری PDR هستن که از آلیاژهای قدرتمند و مستحکمی ساخته‌شده‌ان و می‌تونن فشارهای خیلی زیاد رو تحمل کنن.

این میله‌ها همچنین می‌تونن به‌راحتی ناهمواری‌های زیرین و داخلی بدنه خودرو رو به حالت اولیه و صاف خود برگردونن. میله پی دی آر انواع و اشکال مختلفی داره و معمولا به‌صورت پک فروخته میشه. این میله‌ها طبق جدول زیر هستن:

میله

مورد استفاده

میله PDR

این میله برای مناطقی از بدنه خودرو طراحی و ساخته‌شده است که امکان چرخش میله وجود داشته باشد.

میله اهرمی

میله اهرمی برای اهرم کردن و استفاده در قطعات جداشونده مانند سقف و کاپوت طراحی‌شده است.

میله دم ماهی

میله دم ماهی برای مناطقی طراحی‌شده است که میله اهرمی و میله چرخشی فاقد کارایی بوده و فضا بسیار تنگ و کم است.

سایر ابزار صافکاری PDR

 • نگه‌دارنده: از نگه‌دارنده برای ثابت نگه‌داشتن بدنه و کاپوت خودرو استفاده می‌شه. این ابزار از دو قطعه مستقل قلاب (Rope Ratchet) و پایه نگه‌دارنده (Hood Prop) تشکیل‌شده.
 • نیش گیر: نیش گیر شامل دو قطعه سنبه نیش گیر (Knock Down Door) و چکش نیش گیر (PDR Hammer) هست که برای برگرداندن برجستگی‌ها و صاف کردن ضربه‌های جزئی وارد شده به بدنه خودرو استفاده می‌شه.
 • دستگاه صافکاری: این دستگاه، بدنه ماشین رو به کمک انرژی گرمایی و نیروی الکترومغناطیسی به حالت اولیه خودش برمی‌گردونه. این ابزار همچنین برای بالا بردن مقاومت بدنه خودرو، باز کردن پیچ و مهره‌های فرسوده و درآوردن شیشه خودرو هم استفاده می‌شه.
 • تگرگ کش: تگرگ کش‌ها به همراه پدهای چسبی به بدنه خودرو چسبیده و با یک اعمال فشار ناگهانی، فرورفتگی‌های بدنه ماشین رو به حالت اولیه خودش برمی‌گردونن.

صافکاری PDR چیست؟

کاربردهای صافکاری PDR

مردم معمولا فکر می‌کنن که می‌شه تکنیک PDR رو برای هر نوع فرورفتگی به کار برد؛ ولی این روش بیشتر برای فرورفتگی‌های خیلی بزرگ و شدید مناسب نیست. به‌طورکلی، اگر میزان آسیب‌دیدگی انقدری باشه که قطعه نیاز به رنگ داشته باشه، پی‌دی‌آر کاربردی نیست و در این شرایط نمیشه از صافکاری بدون رنگ استفاده کرد.

به‌طورکلی، شدت و محل آسیب می‌تونه به صافکار این ایده رو بده که آیا ترمیم با پی‌دی‌آر قابل انجامه یا نه. ترمیم آسیب ناشی از تگرگ یکی از موارد استفاده عالی برای صافکاری بدون رنگ با استفاده از PDR است، چون فرورفتگی‌های حاصل از تگرگ نسبتاً صاف، گرد و یکنواختن. ضربه‌های ناشی از پرتاب سنگ‌ها و سایر اجسام کوچک هم معمولا با PDR قابل تعمیرند.

فرورفتگی‌های جزئی ناشی از تصادفات جاده نیز با این روش به‌راحتی رفع می‌شوند. از اونجایی‌که تو صافکاری PDR از ابزار و فشار برای قالب‌گیری فلز استفاده میشه، قطعات پلاستیکی رو نمیشه با این روش تعمیر یا بازسازی کرد. علاوه بر این، فرورفتگی‌هایی که باعث آسیب اضافی مانند سوراخ‌شدگی میشن، با پی‌دی‌آر قابل‌ترمیم نیستن.

کدوم قسمت‌های ماشین رو میشه با صافکاری PDR ترمیم کرد؟

پنج قسمت از ماشین رو میشه با این روش ترمیم کرد:

 1. کاپوت جلو
 2. درب‌های ماشین
 3. سقف ماشین
 4. درب صندوق عقب
 5. گلگیرها

 

کاربردهای صافکاری PDR

 

مزایای صافکاری PDR

در این روش صافکاری نیازی به رنگ‌ آمیزی کامل بدنه خودرو یا تعویض قطعات فابریک نیست. علاوه بر این، با استفاده از PDR نیازی به باز کردن قطعات دوبل، باز کردن پیچ و مهره‌های متعدد و برش دادن قطعات هم نیست.

نتیجه نهایی صافکاری پی‌دی‌آر برای همه خودروهای داخلی و خارجی کاملا رضایت بخشه و هیچ اثر خوردگی و آسیب به رنگ در بدنه خودرو دیده نمیشه. به‌طورکلی، فواید استفاده از صافکاری پی‌دی‌آر این موارد هستن:

1- حفظ ارزش خودرو

تعمیرات سنتی معمولاً به بتونه‌کاری و رنگ‌آمیزی نواحی فرورفته و آسیب‌دیده نیاز دارن. استفاده از صافکاری بدون رنگ با میله پی‌دی‌آر به‌جای بتونه کاری از ابزارهای تخصصی برای برگردوندن خودرو به حالت اولیه و حفظ ارزشش استفاده می‌کنه. این نکته کمک می‌کنه بتونید ماشینتون رو با قیمت مناسب بفروشید. در همین راستا توصیه می‌کنیم مطلب نکات مهم نگهداری خودرو رو بخونید.

2- سرعت بالای انجام کار

در مقایسه با تعمیرات سنتی، PDR تنها زمان کمی لازم داره. البته، اگر ماشین شما در طوفان تگرگ گرفتار شده باشه و ده‌ها فرورفتگی برای تعمیر داشته باشه ممکنه ترمیمش کمی بیشتر طول بکشه! با این‌حال، باز هم‌ زمانش در مقایسه با تعمیر فرورفتگی سنتی کوتاه‌تره. برای فرورفتگی‌های کوچک‌تر، کل کار رو می‌شه فقط در چند ساعت جمع کرد.

3- مقرون‌به‌صرفه بودن

چندین مرحله از فرآیندهای سنتی صافکاری مثل بتونه‌کاری، سنباده زدن و رنگ‌آمیزی در روش صافکاری پی‌دی‌آر حذف می‌شه. ماهیت ساده PDR به‌طور قابل‌توجهی هزینه‌های نیروی کار رو کم می‌کنه، در نتیجه هزینه کمتری روی دستتون میذاره.

4- مطابق با محیط‌زیست

صافکاری پی‌دی‌آر هیچ اثر نامطلوبی بر محیط‌زیست نداره. در حالی که در روش تعمیر سنتی با رنگ، از مواد پرکننده (بتونه)، مواد شیمیایی مثل تینر و غیره استفاده میشه. این مواد شیمیایی وارد جو و حتی آب‌های زیرزمینی میشن. خیلی از افراد متوجه انتشار این مواد شیمیایی به هوا نمی‌شن و اون رو نادیده می‌گیرن. با صافکاری ماشین بدون رنگ به حفظ محیط زیست هم می‌تونید کمک کنید.

مراحل انجام صافکاری PDR

ترمیم با میله PDR شامل مراحل مختلفیه که در طول سال‌ها توسط متخصصان توسعه داده‌شده‌. این روش به مهارت‌ها و ابزارهای خاصی نیاز داره. در ادامه به مراحل صافکاری خودرو با روش پی‌دی‌آر اشاره می‌کنیم:

1- مرحله بازرسی و آماده‌سازی

در این مرحله کارشناس ارزیابی اولیه رو انجام میده که در اون اقدامات لازم برای تعمیر قطعه آسیب‌دیده به شکل یک برنامه عملیاتی تدوین می‌شه. تکنسین‌ها با در نظر گرفتن عواملی مثل اندازه، عمق و محل فرورفتگی می‌تونن مؤثرترین استراتژی‌ها رو برای تعمیر قطعه تعیین کنن. بعد از ارزیابی، آماده‌سازی برای فرآیند تعمیر آغاز می‌شه.

آماده‌سازی به معنای تهیه ابزارها و برداشتن قطعات مناسب برای رسیدن به پشت قطعه آسیب‌دیده هست. این کار با دقت انجام می‌شه تا قسمت‌های دیگه خودرو دچار آسیب‌ نشن. مرحله بازرسی آماده‌سازی خیلی مهمه، چون کیفیت تعمیر قطعه رو افزایش می‌ده.

2- مرحله تعمیر قطعه آسیب‌دیده

توی این مرحله صافکاران از صافکاری PDR بر رفع فرورفتگی‌ها استفاده می‌کنن. یک فرآیند دو مرحله‌ای ازجمله هل دادن و کشیدن در این مرحله انجام می‌شه. هل دادن شامل اعمال نیرو از داخل قطعه برای صاف کردن تدریجی اون تا زمانی که قطعه با بقیه بدنه خودرو یکدست بشه.

این فرآیند به مهارت و دقت نیاز داره تا به رنگ ماشین آسیبی وارد نشه. وقت‌هایی که صافکار به قسمت پشتی قطعه دسترسی نداره، از روش کشیدن استفاده می‌شه. صافکار در این حالت از ابزارهایی برای کشیدن فرورفتگی به بیرون استفاده می‌کنه. هدف نهایی برگردوندن شکل اولیه قطعه‌ست بدون اینکه در رنگش مشکلی به وجود بیاد.

3- فرآیند پس از تعمیر قطعه

بعد از تعمیر، یه بازرسی کامل انجام می‌شه تا کیفیت نهایی کار بررسی بشه. این مرحله اهمیت زیادی داره چون صافکار تلاش می‌کنه استانداردهای صافکاری به روش PDR رو در بالاترین حد حفظ کنه. کارهای نهایی بعد از رضایت صافکار و مالک خودرو از تعمیر انجام می‌شه. این کارها ممکنه شامل پولیش کشیدن قطعه تعمیر شده یا قرار دادن قطعات سالم در جای خودشون باشه.

مزایای صافکاری PDR

صافکاری PDR چقدر طول میکشه؟

در صافکاری پی‌دی‌آر نیازی به خشک شدن رنگ یا سفت شدن بتونه نیست. بنابراین فرآیندش با سرعت بیشتری نسبت به روش‌های سنتی انجام می‌شه.

بسته به تعداد قطعه‌ها و شدت آسیب، ممکنه صافکاری PDR از 30 دقیقه تا چند ساعت طول بکشه. یک فرورفتگی ساده در عرض چند دقیقه رفع می‌شه، ولی فرورفتگی‌های متعدد به چند ساعت کار نیاز نیاز دارن تا رفع بشن.

 

تفاوت صافکاری PDR با صافکاری دستی

در فرآیند صافکاری دستی فرورفتگی‌ها اول با پرکننده یا بتونه صاف می‌شن، بعد روی وصله رو رنگ می‌کنن تا با بقیه ماشین مطابقت داشته باشه. این روش فقط می‌تونه فرورفتگی رو بپوشونه. در همین راستا توصیه می‌کنیم مطلب نکات مهم صافکاری خودرو رو از دست ندید.

متدهای قدیمی و سنتی مثل استفاده از قدرت دست و چکش هم کیفیت بالایی ندارن و اثرشون باقی می‌مونه. درواقع، هیچ کاری برای رفع مشکل اولیه انجام نمی‌شه. علاوه بر این، استفاده از پرکننده‌ها و رنگ هم می‌تواند یه هزینه اضافه به همراه داره.

روش‌های جدید مثل پی‌دی‌آر با دقت خیلی بیشتری انجام می‌شن. همچنین استفاده از این روش‌ها آسیب بسیار کمتری به بدنه و رنگ خودرو وارد می‌کنه. متخصصان با PDR می‌تونن تنها با دست‌کاری بدنه، ماشین‌تون رو نو کنن. به همین دلیل، پی‌دی‌آر جایگزین ارزان‌تر و کاربردی‌تری نسبت به روش سنتیه.

جلوگیری از افت قیمت با صافکاری PDR!

همون طور که اشاره کردیم، PDR به‌صورت تمام ماشینی و به کمک ابزارهای مختلف، بدون دخالت دست و نیروی ضربه چکش انجام می‌شه. این روش کمترین آسیب ممکن رو به استحکام بدنه و رنگ بدنه خودرو می‌رسونه بنابراین یه روش مؤثر و کاربردی برای جلوگیری از افت قیمت خودروها به حساب میاد. (در همین راستا پیشنهاد می‌کنیم مطلب محاسبه افت قیمت خودرو رو از دست ندید).

این دستگاه فرورفتگی‌ها و برآمدگی‌های بدنه خودرو رو با اعمال فشار در جهت عکس، ترمیم می‌کنه که برای این کار از نیروی مکش، نیروی چسب، نیروی گرمایی و نیروی الکترومغناطیسی استفاده می‌شه. البته ناگفته نمونه که نتیجه نهایی استفاده از این روش هم تا حد بسیار زیادی به دقت، تجربه و مهارت صافکار بستگی داره و هر کسی نمی‌تونه این کار رو تمیز دربیاره.

هزینه صافکاری PDR

مواردی مثل گستردگی ناهمواری‌ها، نوع و برند خودرو، مهارت و تجربه صافکار، میزان و عمق آسیب‌دیدگی بدنه، ابزار موردنیاز، نیاز یا عدم نیاز به خرید یا تعویض قطعه، سختی کار و مدت زمان مورد نیاز برای ترمیم ناهمواری‌ها، در تعیین هزینه صافکاری با دستگاه PDR مؤثر هستن. برای دریافت خدمات صافکاری PDR در تهران کلیک کنید.

مراحل انجام صافکاری PDR

صافکاری PDR در محل

با توجه به ماهیت کار و استفاده از ابزارهایی که قابلیت جابه‌جایی دارن، خدمات صافکاری پی‌دی‌آر در محل هم توسط بعضی از صافکاری‌ها ارائه میشه. طبیعیه که هزینه صافکاری PDR در محل کمی بالاتر از صافکاری در تعمیرگاهه.

کلام آخر

اگه دنبال تعمیر فرورفتگی‌ها برای ماشینتون هستین، PDR می‌تونه یه اتخاب کاربردی و مناسب باشه. در این روش به دستگاه‌ها و ابزارها مختلفی نیازه که هرکدام کاربرد خاص خودشون رو دارن و اپراتور برای استفاده از اونا باید آموزش‌های لازم رو دیده باشه. بزرگ‌ترین مزیت استفاده از PDR در کنار دقت و سرعت بالا و همچنین هزینه تمام‌شده پایین‌تر، وارد نکردن آسیب به رنگ ماشینه.

تعمیر قطعه آسیب‌دیده بدون رنگ می‌تونه به حفظ ارزش اصلی خودرو کمک کنه و درعین‌حال فرورفتگی‌ها رو هم صاف‌کنه طوری که ظاهر اصلی ماشین حفظ بشه. حواستون باشه برای ارزیابی فرورفتگی‌های ماشینتون سراغ صافکارهای ماهر برید تا با ارزیابی درست ماشین، مقدار هزینه و مدت زمان انجام کار رو اطلاع بدن.

سؤالات متداول

صافکاری PDR چیه؟

اصطلاح PDR به صافکاری بی‌رنگ و تعمیر بدنه خودرو بدون رنگ‌آمیزی گفته میشه. در این روش امکان دسترسی به قسمت پشتی قطعه آسیب‌دیده ضروریه. یعنی که قطعات سالم خودرو باید با دقت برداشته بشن تا صافکار به فرورفتگی در پشت قطعه دسترسی پیدا کنه.

صافکاری PDR شامل چه ابزارهایی میشه؟

صافکاری پی‌دی‌آر به کمک ابزارهای مختلفی انجام می‌شه. میله‌های PDR مهم‌ترین و پراستفاده‌ترین قطعه در مجموعه ابزار صافکاری PDR هستن که از آلیاژهای قدرتمند و مستحکمی ساخته‌شده‌ان. این میله‌ها می‌تونن فشارهای بالا رو تحمل کرده و به‌راحتی ناهمواری‌های زیرین و داخلی بدنه خودرو رو به حالت اولیه و صاف خود برگردونن.

کاربردهای صافکاری PDR چیه؟

این روش معمولا برای فرورفتگی‌های خیلی بزرگ و شدید مناسب نیست. ترمیم آسیب ناشی از تگرگ یه مثال عالی برای صافکاری بدون رنگ با استفاده از PDR هست. فرورفتگی‌های جزئی ناشی از تصادفات جاده هم با این روش به‌راحتی رفع می‌شن.

مزایای صافکاری PDR چیه؟

حفظ ارزش خودرو، سرعت بالای انجام کار، مقرون‌به‌صرفه بودن و مطابق بودن با محیط‌زیست از فواید صافکاری پی‌دی‌آر هستن. نتیجه نهایی صافکاری پی‌دی‌آر برای همه خودروهای داخلی و خارجی بسیار قابل‌قبوله و هیچ‌ اثری از خوردگی و آسیب به رنگ در بدنه خودرو دیده نمیشه.

‫0/5 ‫(0 نظر)

4 دیدگاه

 1. داریوش گفت:

  ممنون بابت مطلب خوبتون. اطلاعات اشتباهی در مورد صافکاری PDR داشتم که با خوندن این مقاله نظرم عوض شد. فکر می‌کنم نسبت به صافکاری سنتی واقعا بهتر باشه.

  • متخصص محتوای اتوآچار گفت:

   سلام روز بخیر. به صورت کلی چیزی که گفتید درسته، اما در مواردی ممکنه روش سنتی تنها انتخاب ممکن باشه. در هر صورت خوشحالیم که تونستیم به شما کمک کنیم.

 2. سعید گفت:

  سلام خسته نباشید. میخواستم بدونم صافکاری بدون رنگ صندوق ال نود چه قدر هزینش میشه ؟

  • متخصص محتوای اتوآچار گفت:

   سلام و احترام. لطفا تصویر محل مورد نظر رو در قسمت درخواست خود در این صفحه https://autoachar.com/services/ آپلود کنید تا همکاران ما بهتر بتونند شما رو راهنمایی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارائه دهنده خدمات

درخواست خدمات تعمیرگاهی