8 مورد از نکات مهم صافکاری خودرو که کمتر بهش توجه میشه!

آنچه هر راننده ای باید درباره نکات مهم صافکاری خودرو بداند.

فهرست محتوا

حتی راننده‌هایی که دست فرمون عالی دارن هم بعضی وقت‌ها به صافکاری خودرو نیاز پیدا می‌کنن. ممکنه کسی به ماشین شما ضربه بزنه، یه شاخه بزرگ از درخت بیفته روی ماشین یا وقتی که دارید با تلفن حرف می‌زنید، ماشین‌تون رو به جدول بزنید. تو این مقاله از «اتو آچار» قراره به نکات مهم صافکاری خودرو اشاره کنیم.

واقعیت اینه که آسیب دیدن بدنه خودرو حتی اگه به اندازه یک خراش کوچیک هم باشه، ناراحت کننده‌ست. به‌ خاطر همینه که صاحبان خودروها همیشه دنبال صافکاری خوب می‌گردن. قبل از اینکه ماشین‌تون رو مثل روز اولش کنید، پیشنهاد می‌کنیم نکات مهم صافکاری خودرو رو مطالعه کنید. 

صافکاری خودرو یعنی چی؟

وقتی که بدنه خودرو دچار فرورفتگی یا برآمدگی شده باشه، برای برگردوندنش به حالت اولیه باید صافکاری انجام بشه. صافکاری بیشتر از اینکه یک مهارت و مربوط به موارد فنی و مکانیکی خودرو باشه، یک هنره که به دقت، مهارت و حوصله خیلی بالایی نیاز داره.

روش‌های صافکاری به دو نوع بی‌رنگ و با رنگ تقسیم می‌شن. اگه شدت آسیب‌دیدگی ماشین کم باشه و رنگش دچار مشکل نشده باشه (اصطلاحاً رنگش نریخته باشه)، اولویت اول یک صافکار ماهر اینه که ماشین رو بی‌رنگ درست کنه یا اصطلاحا بی‌رنگ دربیاره؛ چون استفاده از رنگ باعث کاهش قیمت خودرو موقع فروش میشه. توصیه می‌کنیم فرق صافکاری با رنگ و بدون رنگ رو بدونید تا بتونید بهترین تصمیم رو در این مورد بگیرید.

 

اگر حادثه شدید باشه و رنگ ماشین بریزه، چاره‌ای به‌جز استفاده از رنگ برای ترمیم نقاط آسیب‌دیده وجود نداره. در این صورت، صافکار با چکش و قلم بدنه خودرو رو به حالت اول برمی‌گردونه و بعد از تکمیل کار، خودرو رو به یک نقاش می‌سپاره تا رنگ آمیزیش کنه.

چه زمانی نیاز به صافکاری داریم؟

وقت‌هایی که بدنه خودرو در اثر ضربه یا تصادف دچار فرورفتگی یا برآمدگی شده باشه، برای برگردوندن اون به حالت اولیه باید به صافکاری مراجعه کنیم. یه صافکار با تجربه با توجه به میزان آسیبی که به بدنه وارد شده، نوع صافکاری رو انتخاب می‌کنه.

صافکاری خودرو به چه معناست؟

8 نکته مهم درباره صافکاری خودرو

با وجود میلیون‌ها راننده‌ای که توی جاده‌ها رانندگی میکنن، تصادف اجتناب‌ناپذیره، خوشبختانه بیشتر این تصادفات جزئین و آسیب جانی ندارن. با این وجود، یک تصادف جزئی می‌تونه آسیب زیادی به ماشین وارد کنه.

در این شرایط، بخش‌هایی مثل گلگیرها، سپر جلو و عقب و درها بیشتر آسیب می‌بینن و باید به سراغ صافکاری برید. با این حال، بهتره قبل از انجام هر کاری یه سری نکات مهم صافکاری خودرو رو بدونید:

1- از تجربه و مهارت صافکاری که ماشینتون رو بهش می‌سپارید مطمئن بشید

تعداد مراکز صافکاری در تهران نسبت به تعداد ماشین‌ها خیلی کمترن. بنابراین کار شما برای پیدا کردن یک صافکاری خوب کمی سخته. پرس‌وجو از دوستان یا تعمیرگاه‌های نزدیک می‌تونه شما رو به صافکار واجد شرایط برسونه.

همچنین برای این کار می‌تونید از اتوآچار کمک بگیرید. اتو آچار با توجه به مدل ماشین و لوکیشن شما، بهترین و معتبرترین مراکز صافکاری در تهران رو به شما معرفی می‌کنه.

2- خدماتی که صافکاری ارائه میده رو بررسی کنید.

بعد از پیدا کردن صافکاری مناسب، در مورد خدمات و تجهیزاتش سؤال کنید. این بخش از نکات مهم صافکاری خودرو محسوب می‌شه که باید توجه ویژه‌ای بهش داشته باشید. صافکار باید با رویی گشاده به سؤالات شما جواب بده، اگر از پاسخ دادن طفره رفت، بدون شک در کارش هم مهارت لازم رو نداره.

خدمات صافکاری می‌تونه شامل انجام انواع روش‌های صافکاری و رنگ‌آمیزی خودرو باشه. بعضی از صافکارها فقط فرورفتگی‌های کوچیک رو قبول می‌کنن و تجهیزات و امکانات کافی برای کار حرفه‌ای رو ندارن. پس به این مورد هم توجه کنید.

3- ببینید صافکاری مجوز کار داره یا نه

باید توجه داشته باشید که صافکاری مجوز کسب داشته باشه. مجوز صافکاری به عنوان یک سند معتبر، نشون‌دهنده مهارت صافکاره. درحقیقت، انجام فعالیت‌های صافکاری به مجوزهای خاصی نیاز داره. این مجوزها رو مراجع و ادارات معتبر مربوطه در هر کشور، شهر یا منطقه صادر می‌کنن.

مجوز صافکاری به این دلیل مهمه که رابطه مستقیمی با کیفیت کار و رضایت مشتری داره. بررسی مجوز صافکاری از نکات مهم صافکاری خودرو هست که نباید فراموش کنید.

4- تکنیک‌های مهم صافکاری رو بشناسید

خدمات صافکاری بسته به‌شدت خرابی و آسیب تعیین می‌شن. مثلا، خراش‌های عمیق که به بدنه خودرو رسیده‌ان، به لیسه گیری نیاز دارن و آسیب‌های ناشی از تصادفات، تگرگ و سایر موارد که منجر به فرورفتگی بدنه خودرو می‌شن، به تشخیص دقیق نیاز دارن.

اگر بعد از تصادف رنگ خودرو از بین رفته باشه، صافکاری با رنگ انجام می‌شه. اما اگر صافکار بتونه بدون آسیب به رنگ، قطعه رو مثل روز اول دربیاره، صافکاری بدون رنگ انجام می‌شه. صافکاری PDR محبوب‌ترین روش صافکاری بدون رنگه. اگه نیاز به صافکاری بدون رنگ در تهران دارید کلیک کنید.

نکات مهم صافکاری خودرو چیست؟

5- مطابقت رنگ رو با دقت بررسی کنید.

ممکنه ماشین‌هایی رو توی جاده دیده باشید که یک یا چند قطعه از بدنه‌شون از نظر رنگ همخوانی ندارن. تطبیق یک قطعه بدنه تازه رنگ‌شده با بقیه قسمت‌های ماشین دقت زیادی می‌خواد؛ ولی گاهی اوقات این تفاوت خیلی به چشم میاد و کاملا واضحه.

وقتی ماشین‌تون رو برای رنگ شدن به صافکاری می‌برید، حتماً در مورد کیفیت رنگ و کد کارخونه‌ای رنگ اطلاع داشته باشید. از نکات مهم صافکاری خودرو اینه که بدونید دو رنگ سفید هیچ‌وقت مشابه هم نیستند! سعی کنید در این مورد تحقیق کنید و فقط به حرف صافکار اکتفا نکنید.

6- در مورد ابزار صافکاری تحقیق کنید.

ابزار نقش مهمی در فرآیند تعمیر و ترمیم بدنه خودرو دارن و البته ممکنه هزینه زیادی هم داشته باشن. یک صافکار می‌تونه در هزینه رنگ، بتونه یا مواد پرکننده صرفه‌جویی کنه که مطمئناً منجر به خدمات بی‌کیفیت می‌شه.

کیفیت مواد و جدید بودن وسایل تأثیر مستقیمی در کیفیت کار صافکاری داره. شما می‌تونید در مورد نوع مواد مورد استفاده و حتی تجهیزاتی مثل تفنگ‌های اسپری، ماشین‌های سنباده‌زنی و غیره از صافکار سؤال کنید.

7- ارتباط مؤثر و خوشرویی صافکاری

پاسخگویی به مشتریان یکی از بخش‌های مهم و حیاتی تجارت و ارتباط با مشتریانه. پاسخگویی به مشتریان باعث ایجاد ارتباط مثبت و خوبی با اونا می‌شه و اعتماد شما به صافکار رو زیاد کنه.

صافکار باید با شما ارتباط دوستانه برقرار کنه و رفتاری صادقانه و شفاف داشته باشه. اگر احساس کردید به حرفتون اهمیت داده نمی‌شه یا صادقانه رفتار نمی‌کنه، با اون همکاری نکنید.

8- یه صافکاری نزدیک خونه‌تون پیدا کنید.

از نکات مهم در صافکاری خودرو که باید بهش توجه کنید، نزدیک بودن صافکاری به خونه‌ست. درحقیقت، انتقال خودرو به کارگاه‌ها یا مراکز صافکاری در مسافت دورتر ممکنه زمان‌بر و پرهزینه باشه.

انجام صافکاری نزدیک خانه می‌تونه زمان و هزینه‌های اضافی رو کم کنه. مثلا اگه در شرق تهران زندگی می‌کنید پیشنهاد می‌کنیم از خدمات صافکاری در شرق تهران استفاده کنید. یا حتی اگر محل زندگی شما در سمت غربه می‌تونید از خدمات صافکاری در غرب تهران بهره ببرید.

اتو آچار بهترین خدمات صافکاری رو در مناطق مختلف تهران و برای انواع ماشین‌های ایرانی و خارجی ارائه میده. کافیه درخواست‌تون رو ثبت کنید تا در عرض چند دقیقه، بهترین صافکاری بر اساس مدل ماشین و لوکیشن شما رو بهتون معرفی کنیم.

 

اتوآچار دوست تعمیرکار من

ثبت درخواست خدمات تعمیرگاهی

دیگه نباید نگران خدمات خودروت باشی، با خیال راحت درخواستت رو ثبت کن و منتظر تماس ما باش.

اتوآچار دوست تعمیرکار من

 

اصطلاحات مرتبط با صافکاری و نقاشی ماشین

یکی دیگه از نکات مهم صافکاری ماشین، آشنایی با بعضی اصطلاحات و مفاهیم رایج و متداولیه که صافکارها استفاده می‌کنن. بعضی از این اصطلاحات که باید با اون‌ها آشنا باشید، این مواردن:

 • شاسی کشی خودرو: شاسی کشی خودرو اصطلاحیه که برای تصادفات شدید به‌ کار می‌ره. زمانی که شدت تصادف بالا باشه و شاسی ماشین جمع بشه، برای ترمیم اون به شاسی کشی نیاز پیدا می‌کنید. این کار هزینه بالایی داره و باعث بیشترین افت قیمت خودرو میشه.
 • لیسه گیری: رنگ کوره‌ای که توسط خودروسازها به بدنه خودرو زده می‌شه، معمولاً ۸ تا ۱۰ لایه داره. لیسه گیری خودرو یعنی برداشتن اون ‌لایه رنگی از ماشین که در مجاورت نور خورشید، آلودگی‌های هوا و …، شفافیت خودش رو ازدست‌داده. با برداشتن یه ‌لایه، لایه پایینی که درخشندگی بالایی داره رو می‌بینید.
 • رنگ کوره‌ای: رنگ کوره‌ای، رنگیه که فقط بعضی از تعمیرگاه‌ها اون رو ارائه میدن. تولید رنگ کوره‌ای فرآیندی سخت، وقت‌گیر و هزینه‌بره و نیاز به تجهیزات گرون‌قیمتی داره، تجهیزاتی که فقط در اختیار مراکز نقاشی کمی هست. اگه نیاز به خدمات رنگ کوره‌ای خودرو در تهران دارید کلیک کنید.
 • دستگاه مکش: دستگاهیه که با ایجاد نیروی مکش، نقاط فرورفته شده رو بدون نیاز به استفاده از چکش و چسب، به حالت اولیه برمی‌گردونه.

 

اصطلاحات مورد استفاده توسط صافکارها و نقاش‌ها

کلام آخر

موقع انتخاب صافکاری برای خدمات ‌ترمیم و تعمیر بدنه ماشین، باید به نکات مهم صافکاری خودرو دقت کنید. همچنین بین صافکاری‌های مختلفی که نزدیک خونه‌تون قرار دارن تحقیق و مقایسه کنید. این کار می‌تونه دید واضحی به شما بده. دقت داشته باشید که اول نیازهای ماشین رو بررسی کنید و بعد به دنبال صافکاری خوب بگردید.

 

سؤالات متداول

چه زمانی از صافکاری خود استفاده میشه؟

صافکاری خودرو در مواقعی که بدنه خودرو دچار فرورفتگی یا برآمدگی شده باشه، برای برگردوندن اون به حالت اولیه و زیبایی ماشین، به کار میره.

نکات مهم صافکاری خودرو چه مواردی هستن؟

انجام تحقیقات گسترده، بررسی خدمات و تجهیزات صافکاری، داشتن مجوز صافکاری و نزدیک بودن صافکاری به لوکیشن شما از جمله نکاتی هستن که باید بهشون دقت کرد.

‫1/5 ‫(1 نظر)

2 دیدگاه

 1. محمدرضا گفت:

  ممنون بابت مطلب. بنظرم اعتبار تعمیرگاه و نظر مثبت مراجعه کنندگانش یکی از مهمترین نکات صافکاری خودرو هست.

  • متخصص محتوای اتوآچار گفت:

   سلام و روزبخیر. ممنون از اینکه دیدگاه‌تون رو با ما به اشتراک گذاشتید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارائه دهنده خدمات

درخواست خدمات تعمیرگاهی