میزان فرمان چیست؟ | 4 نشانه میزان نبودن فرمان

میزان فرمان

فهرست محتوا

میزان فرمان که بعضی وقت‌ها به اون تنظیم فرمان هم میگن یکی از مهم‌ترین تنظیمات ماشینه که در صورت تنظیم نبودن می‌تونه خسارات جبران ناپذیری برای ماشین و سرنشینانش به وجود بیاره. در واقع ایمنی ماشین و داشتن رانندگی راحت یکی از شروط تنظیم بودن فرمان ماشینه. ما در این مطلب از «اتوآچار» قصد داریم توضیح بدیم میزان فرمان چیست و با مشاهده چه علائم و نشونه‌هایی میشه تشخیص داد فرمان میزان نیست و باید به تعمیرگاه مراجعه کرد. تا انتهای این مطلب ما رو دنبال کنید.

میزان فرمان چیست؟

به فاصله درست و استاندارد بین بخش جلو و عقب چرخ‌های جلوی ماشین، میزان فرمان می‌گن. این فاصله در خودروهای مختلف بین 3 تا 8 میلی‌متر تنظیم میشه.

میزان بودن فرمان خودرو نقش مهمی روی کنترل خودرو داره و به راننده در چرخاندن راحت و درست چرخ‌های جلو و به طور کل مدیریت ماشین کمک زیادی می‌کنه.

نحوه میزان کردن فرمان

چرا میزان بودن فرمان مهمه؟

همون طور که اشاره کردیم، میزان بودن فرمان نقش مهمی در خودرو داره، چون کنترل خودرو رو راحت می‌کنه و راننده با تلاش و صرف انرژی کمتری می‌تونه خودرو رو بچرخونه یا جلو و عقب ببره. به این ترتیب راننده حین رانندگی کمتر خسته میشه و خطر تصادف هم کاهش پیدا می‌کنه. (میتونید برای میزان فرمان در تهران کلیک کنید)

نشانه میزان نبودن فرمان

بعد از اینکه توضیح دادیم میزان فرمان چیست و چه اهمیتی داره، به نشونه‌ها و علائمی که تنظیم نبودن فرمان رو نشون میدن می‌پردازیم:(+)

 • کشیده شدن ماشین به یک سمت: اگر موقع رانندگی حس کردید بدون چرخاندن فرمان، ماشین خود به خود به یک سمت کشیده میشه، به میزان نبودن فرمان شک کنید. ( اطلاعات بیشتر در صفحه دلیل کشیده شدن فرمان به یک سمت)
 • ساییدگی نامتقارن لاستیک‌ها: اگر فرمان خودرو تنظیم نباشه، لاستیک‌های جلو در مدت کوتاهی به شکل نامتقارنی ساییده میشن. در این شرایط شما هم باید فرمان رو تنظیم کنید و هم لاستیک‌ها رو عوض کنید.
 • لرزش در فرمان: مشاهده لرزش در فرمان که اصطلاحا به اون گیجی فرمان هم میگن از نشونه‌های تنظیم نبودن فرمانه.
 • تغییر در حالت غربیلک فرمان: وقتی در یک مسیر مستقیم مثل بزرگراه‌ حرکت می‌کنید، فرمان باید صاف و کاملا تراز باشه، اگر مشاهده کردید غربیلک فرمان برای حرکت به صورت مستقیم مقاومت میکنه و در نهایت به یک سمت خم میشه تنظیم بودن فرمان رو چک کنید.

دلایل به هم خوردن میزان فرمان

 • رانندگی زیاد در مسیرهای ناهموار و پر دست‌انداز
 • رانندگی غیراصولی
 • تصادف شدید
 • آسیب به جلوبندی
 • عدم تنظیم درست فرمان از ابتدا 

انواع میزان فرمان

میزان فرمان به دو شکل در تعمیرگاه‌ها انجام میشه: 

 • میزان فرمان به روش سه بعدی: در این روش از دوربین برای تنظیم فرمان استفاده میشه. این دوربین میزان انحراف چرخ‌ها، فواصل و زوایا و سایر شاخص‌ها رو به شکل دقیق بررسی می‌کنه و اونها رو به طور درست تنظیم می‌کنه. برای آشنایی بیشتر با میزان فرمان سه بعدی کلیک کنید)
 • میزان فرمان به روش دستی (سنتی): در این روش تعمیرکار از یه وسیله مثل متر استفاده می‌کنه تا فاصله بین جلو و عقب چرخ‌ها رو تنظیم کنه. این روش خیلی دقیق نیست و امکان خطای انسانی در اون وجود داره.

دستگاه میزان فرمان

نحوه میزان کردن فرمان

مراحل تنظیم کردن فرمان رو به شکل زیر انجام بدید:

 1. ماشین رو روی یک سطح کاملا صاف و افقی قرار بدید (از جک به هیچ وجه استفاده نکنید)
 2. فرمان ماشین رو صاف کنید
 3. به چرخ‌های جلو نگاه کنید، فاصله بین دو لوله چرخ‌های جلو باید به شکلی باشه که دو سر لوله روی لبه جلویی لاستیک‌ها قرار بگیره، در صورت تنظیم نبودن با سفت یا شل کردن مهره‌های میله تنظیم، دو چرخ رو موازی کنید.
 4. تنظیمات رو به گونه‌ای انجام بدید که فاصله دو سر جلویی چرخ‌ها با دو سر عقبی هم اندازه باشه.
 5. بعد از اطمینان از موازی بودن چرخ‌ها، مهره‌ها رو محکم کنید.
 6. بهتره فرمان رو باز نکنید تا تنظیمات کارخانه‌ای اون بهم نریزه.

بهتره برای تنظیم کردن فرمان ماشین به یک متخصص مراجعه کنید.

 

کلام آخر

در این مطلب سعی کردیم توضیح بدیم میزان فرمان چیست و چرا تنظیم بودن اون یه مسئله مهم و حیاتی برای ماشینه. همون طور که اشاره کردیم میزان بودن فرمان به معنی یکسان بودن دهانه جلو و عقب چرخ‌های جلو است و اگر هر کدوم از چرخ‌ها به سمت چپ یا راست منحرف بشن، تنظیم فرمان بهم می‌خوره. برای میزان کردن فرمان هم دو روش سنتی و سه بعدی وجود داره که روش سه بعدی با دستگاه انجام میشه و بسیار دقیقه.

سوالات متداول

میزان فرمان چه مزایایی داره؟

میزان بودن فرمان باعث کنترل راحت‌تر و سریع‌تر خودرو میشه و کمک می‌کنه موقع رانندگی فشار کمتری به راننده وارد بشه.

نشانه‌های میزان نبودن فرمان چی هستن؟

کشیده شدن ماشین به یک سمت، ساییدگی نامتقارن لاستیک‌ها، لرزش در فرمان و تغییر درحالت غربیلک فرمان از نشانه‌های میزان نبودن فرمان هستن.

میزان فرمان به چه دلایلی بهم می‌خوره؟

رانندگی زیاد در مسیرهای ناهموار و پر دست‌انداز، رانندگی غیراصولی، تصادف شدید، آسیب به جلوبندی و عدم تنظیم درست فرمان از ابتدا باعث میشن میزان بودن فرمان ماشین بهم بخوره.

 

‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارائه دهنده خدمات

درخواست خدمات تعمیرگاهی